آمادگی قبل از سونوگرافی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آمادگی قبل از سونوگرافی

برای انجام یک سونوگرافی خوب و دقیق و به منظور بررسی با دقت رادیولوژیست از بیمار، بهتر است یک سری نکات قبل از انجام سونوگرافی رعایت شود . شایان ذکر است که این موارد شامل تمامی نکات سونوگرافی نمی شود . در ادامه برخی آمادگی قبل از سونوگرافی بیان می شود…

آمادگی قبل از سونوگرافی

آمادگی قبل از سونوگرافی

 آمادگی قبل از سونوگرافی

آمادگی قبل از سونوگرافی شکم و سونوگرافی کیسه صفرا

حدود 6 الی 8 ساعت قبل از انجام این سونوگرافی باید ناشتا بود . همانطور که می دانید، بعد از مصرف غذا به ویژه غذاهای چرب در واقع صفرا از کیسه صفرا و توسط مجاری صفراوی وارد روده می شود و اولین قدم برای هضم غذا شروع می شود . به همین علت در صورت ناشتا بودن، مواد صفراوی کیسه صفرا تخلیه نشده، کیسه صفرا را می توان به صورت کامل مشاهده نموده و در صورت وجود ضایعه و یا سنگ موجود در کیسه صفرا به بهترین شکل قابل رویت می باشد .

نکته دوم در زمینه ناشتا بودن آن است که در این صورت گاز کمتر در داخل روده ها وجود دارد  و این مسئله منجر به بررسی دقیق تر قسمت های مختلف شکمی شامل کبد، طهال ، لوزالمعده ( پانکراس ) و یا حتی کلیه ها می شود .

باید بدانید که تا حد امکان سونوگرافی شکم و یا سونوگرافی کبد و کیسه صفرا از مصرف غذاهای چرب پرهیز نمایید .

برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه به مقاله سونوگرافی شکم و لگن و سونوگرافی کیسه صفرا مراجعه نمایید .

آمادگی قبل از سونوگرافی لگن

فضای لگن شامل رحم، تخمدان ها ( در خانم ها )، پروستات و غدد سمینال وزیکول ( در آقایان ) و مثانه می باشد .

برای مشاهده بهتر در تمام اغشای لگنی که توسط شکم انجام می شود حتما به مثانه پر نیاز می باشد . با مثانه پر می توان جزئیات خود مثانه و بیماری ها و یا مواردی همچون سنگ  و تومور ضایعات دیگر مثانه می باشد تاثیر بهتر و دقیق تری دارد . همچنین مثانه پر حکم پنجره ای را دارد که بهتر می توان سایر اعضای لگن را مشاهده نماییم . در واقع می توان گفت مثانه پر همچون یک پنجره باز می باشد که می توان توسط آن تخمدان، رحم و پروستات را به خوبی مشاهده نمود و اگر این پنجره بسته باشد ( مثانه پر نباشد ) به راحتی بخش های مختلف لگن قابل مشاهده نمی باشد .

آمادگی قبل از سونوگرافی داپلر رنگی عروق

به طور کلی این سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی ندارد، مگر آنکه در بررسی عروق شکمی، شریان آئورت، شریان IVC،  داپلر رنگی کلیه ها، شریان ورید رنال، بررسی داپلر شریان ورید کبدی، ورید پورت که در این موارد همانند آمادگی قبل از سونوگرافی شکم ، کبد و کیسه صفرا می باشد .

حدود 6 الی 8 ساعت باید ناشتا باشید و علاوه بر آن ممکن است در بیمارانی نیاز به تمیز کردن روده های گوارشی با استفاده از روغن کرچک، مصرف دایمتیکون از یک شب قبل و … وجود داشته باشد .

آمادگی قبل از سونوگرافی بارداری

معمولا در طی دوره بارداری، در سه ماهه اول نیاز به پر بودن مثانه وجود داشته باشد . در این صورت می توان جزئیات بهتری از آن را مشاهده نمود . اصولا بعد از سه ماهه اول و یا بعد از هفته 12 نیاز به آمادگی خاصی نمی باشد .

برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه به مقاله اقدامات قبل از سونوگرافی NT مراجعه نمایید .

آمادگی قبل از سونوگرافی واژنیال رحم و تخمدان

برای مشاهده رحم و تخمدان از طریق کانال واژن معمولا به یک مثانه نیمه پر مناسب می باشد . اصولا در برخی از مراکز مانند مرکز سونوگرافی شقایق قبل از انجام سونوگرافی واژنیال از سونوگرافی شکمی را انجام می دهند به همین علت برای این کار نیاز به پر بودن مثانه است و بعد از انجام این کار باید کمی مثانه خالی شود .

شما می توانید تمام سوالات خود در زمینه سونوگرافی را از طریق شماره 88553310 از مرکز سونوگرافی دکتر سیف مطرح نمایید .
همجنین برای اطلاعات کامل به پیج اینستاگرام سونوگرافی شقایق مراجعه نمایید .

آمادگی قبل از سونوگرافی کودکان

اصولا آمادگی در این سونوگرافی ها مانند سونوگرافی بزرگسالان می باشد و تفاوت خاصی ندارد ولی در سونوگرافی نوزادان و شیرخواران ممکن است کمی متفاوت باشد . به ویژه در سونوگرافی Ger یا همان رفلاکس مری به معده که معمولا باید یک وعده شیر مصرف شده باشد تا بتوان با برگشت محتویات مری به معده بررسی شود .

ولی در برخی از سونوگرافی های کودکان همچون سونوگرافی های هیپ و بررسی در رفتگی های مادرزادی، مغز و لگن بهتر است مادر نیم ساعت قبل از انجام این کار یک وعده غذایی به کودک خود داده باشد تا هنگام انجام سونوگرافی کودک آرام باشد .

بیشتر بخوانید
سونوگرافی کبد
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

پنج − 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه