آیا سونوگرافی ضرر دارد ؟

فهرست محتوا

آیا سونوگرافی ضرر دارد ؟

این سوال یکی از سوالات متداول مراجعه کنند به مراکز سونوگرافی می باشد که آیا سونوگرافی ضرر دارد ؟ آیا اشعه به جنین آسیب می رساند ؟ به ویژه مادران باردار این سوال را می پرسند و نگران انجام سونوگرافی می باشند . برای دریافت خود با ادامه مقاله مراجعه نمایید .

آیا سونوگرافی ضرر دارد
آیا سونوگرافی ضرر دارد

آیا سونوگرافی ضرر دارد ؟

سونوگرافی از امواج الکتروسوند استفاده می شود که برای مادر آسیب جدی وارد نمی کند .  به طور کلی می توان گفت ، در طی 35 سالگی از عمر سونوگرافی می گذرد تا کنون هیچ عوارضی برای جنین و بیمار از سونوگرافی مشاهده نشده است .

در سونوگرافی مانند رادیولوژی از اشعه ایکس استفاده نمی شود بلکه از امواج صوتی استفاده می شود . با این وجود توصیه می شود که سونوگرتفی سه بعدی و چهار بعدی به طور روتین در همه مادران انجام نشود و تنها در جنین هایی که مشکل دارند طبق دستور پزشک انجام شود .

تعداد دفعات سونوگرافی در دوران بارداری

در طی زمان بارداری مادر به صورت معمول می تواند چهار مرتبه سونوگرافی انجام دهد . البته ممکن است با توجه به نظر پزشک و شرایط مادر  ، سونوگرافی های بیشتری صورت بگیرد .

مرحله اول سونوگرافی

  • اولین سونوگرافی در اوایل بارداری می باشد که پزشک برای اطمینان از بارداری مادر استفاده می کند . همچنین در این سونوگرافی بارداری داخل رحم نیز مورد بررسی قرار می گیرد . تعداد جنین نیز در این مرحله مورد بررسی می شود .

مرحله دوم سونوگرافی

  • سونوگرافی دوم اصولا در هفته ۱۱ تا ۱۴ صورت می گیرد ولی بهتر است بین هفته ۱۲ تا ۱۳ انجام شود . و اصولا همزمان با این بارداری درخواست غربالگری اول رو هم دارند و یا سونوگرافی NT نیز داده می شود . ( سونوگرافی nt در واقع یک بررسی از قسمت خلفی گردن جنین در زمانی که در پوزیشن مناسب قرار گرفته اندازه گیری می شود ، با این بررسی می توان مشکلات زیادی را بررسی نمود ، مانند بیماری سندروم داون که در کشور ایران کمی شایع می باشد . )

مرحله سوم سونوگرافی

  • سونوگرافی سوم معمولا بین هفته ۱۸ تا ۲۲ انجام می شود ولی در مقالات و تحقیقات جدید معمولا به سن پایین حدود هفته ۱۷ تا ۱۹ شده که در این زمان که می توان غربالگری دوم یا همان آنومالی اسکن صورت گیرد که اعضای بدن جنین بررسی می شوند . این اندام ها شامل اندام های فوقاتی ، اندام های تحتانی ، مغز جنین ، مثانه ، کلیه ها و .. است . در این مرحله کلیت قلب را هم می توان بررسی نمود .

مرحله چهارم سونوگرافی

  • سونوگرافی آخر که در حدود هفته ۳۲ خواهد بود . این سونوگرافی می تواند حرکات جنین ، مقدار مایع جنین ، مقدار رشد جنین بر اساس سونوگرافی های قبل و … را می توان در این سونوگرافی را نیز بررسی کند .

سونوگرافی دکتر سیف یکی از بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .
پیج اینستاگرام

 

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

8 − یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه