سونوگرافى داپلر باردارى در هفته چندم انجام ميشود ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافى داپلر باردارى در هفته چندم انجام ميشود ؟

سونوگرافی کالر داپلر یا سونوگرافی رنگی پیشرفته تر از سونوگرافی معمولی است و محدود به بارداری نیست و توسط آن می توان عروق بدن شامل سیستم شریانی و سیستم وریدی را بررسی کرد . با این روش تصویربرداری می توان وضعیت خونرسانی نسوج در اندام های مختلف را مشاهده کرد .

کاربرد سونوگرافی کالر داپلر

  • شایع ترین کاربرد سونوگرافی رنگی در اندام های تحتانی و بررسی عروق پاها ، عروق گردنی شامل شریان های کارتوتید ، ورید ژیگولت می باشد .
  • بررسی آئورت ، عروق شکمی ، عروق طحالی ، عروق کبدی شامل ورید پورت و عروق کلیه ها و عروق سگمنتال است .
  • با این سونوگرافی می توان از میزان خونرسانی و حجم سرعت جریان خون و میزان مقاومت آنها مطلع شد و از این طریق پزشک معالج را متوجه تنگی یا انسداد شریانی یا لخته یا دویتی در وریدهای اندام بکند .
  • از این سونوگرافی می توان استفاده گسترده ای در بحث نازایی کرد : درمردان از نظر وجود بیماری واریکوسل و در زنان با بررسی خونرسانی ضعیف رحم و تخمدان ها به تشخیص نازایی کمک می کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

سونوگرافی کالر داپلر در بارداری ضروری است ؟

سونوگرافی  کالر داپلر با تمام کاربرد آن در همه بارداری ها استفاده نمی شود. این سونوگرافی معمولا در مادرانی انجام می شود که:

  • پزشک متوجه می شود جنین کاهش رشد داشته است . در این موارد احتمال وجود دارد که تغذیه و اکسیژن رسانی در جفت جنین به واسطه اختلال در خونرسانی پیش آمده است .
  • در مادرانی که دچار کم خونی داسی شکل هستند
  • مادرانی که شک به افزایش فشار خون بالا و وجود پره اکلامپسی ( مسمومیت بارداری ) دارند با سونوگرافی رنگی می توان اطلاعات بسیار ارزشمند و مفیدی دریافت کرد .
عکس-سونوگرافی-کالرداپلر-بارداری

عکس-سونوگرافی-کالرداپلر-بارداری

بهترین زمان انجام سونوگرافی کالر داپلر

اگر از موارد خاص بارداری مانند دوقلویی بگذریم ، در سه ماهه اول و دوم بارداری سونوگرافی داپلر کاربردی ندارد . بنابراین بهتر است زودتر از 28 هفته سونوگرافی داپلر بارداری انجام نشود . توصیه می شود از هفته 30 به بعد این سونوگرافی انجام شود .

بیشتر بخوانید
رادیوگرافی

مزایای سونوگرافی داپلر در بارداری

یک سونوگرافی داپلر دقیق بارداری می تواند از بسیاری از مشکلاتی که مادر باردار  احتمال دارد داشته باشد را پیشگیری می کند . همچنین از خطراتی که می تواند جنین را تهدید کند و یا حتی از مواردی که منجر به مرگ جنین می شود جلوگیری کند .

اندیکاسون سونوگرافی داپلر در بارداری

البته این بررسی ها در همه بارداری ها به صورت روتین انجام نمی شود و با وجود اینکه این سونوگرافی برای مادر و جنین ضرری ندارد و مطالعه کاملا سالم است اما بهتر است فرد برای انجام آن اندیکاسیون داشته باشد تا بتوان بهترین استفاده را برای مادر و جنین داشت :

یکی از اندیکاسیون های شایع بررسی داپلرعروق جفت و جنین زمانی است که متوجه میشویم رشد جنین در اوایل سه ماهه سوم بارداری یا حدود هفته 28 -30 نسبت به المپی مادر ( اولین روز آخرین قاعدگی ) کاهش داشته است یا اینکه رشد جنین در همین دوره زمانی نسبت به سن جنین در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری انجام شده دو هفته یا بیشتر کاهش داشته است . در این حالت بهترین زمان سونوگرافی داپلر بارداری حدود هفته های 30 تا 32 بارداری است . اگر این بررسی اختلال در تغذیه و اکسیژن رسانی جفت جنین را محرز کند ، طبق پروتکل موجود ، مادر باردار تحت نظر قرا خواهد گرفت . بهترین زمان ممکن است تا ختم بارداری برای مادر انجام شود .

در حال حاضر طبق مطالعات انجام شده یک سونوگرافی دقیق داپلر شریان های رحمی در سه ماهه اول و دوم بارداری می تواند تا حدود زیادی نشان دهد که آیا در ماههای آینده مادر با افزایش فشار خون و نارسایی خونرسانی جفت جنین و نهایتا RUGR منجر خواهد شد یا نه ؟ اگر بررسی مختل باشد ، می توان تا حدود زیادی ازمشکلات آینده مادر و جنین پیشگیری کرد .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

3 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه