سونوگرافى كليه و مثانه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافى كليه و مثانه

سونوگرافى كليه و مثانه معمولا باهم برای بیمار درخواست می شود ، که در مردان سونوگرافى تعیین باقی مانده ادرار نیز ممکن است مورد بررسی قرار گیرد .

سونوگرافى كليه و مثانه

سونوگرافى كليه و مثانه

علل انجام سونوگرافی کلیه و مثانه

 یکی از شایع ترین دلیل های درخواست این سونوگرافی وجود علائم ادراری در بیماران است . از شایع ترین دلایل مراجعه عبارتند از :

  • تکرر ادرار ( پر ادراری )
  • سوزش ادرار
  • درد در پهلو ها ( این درد ها می تواند ناشی از مشکلات کلیوی باشد )

یکی از بیشترین دلایلی که منجر به بروز مشکلات ادراری می شود ، عفونت ادرای که همان رنال کولیک و یا سنگ کلیه است .

در سونوگرافی کلیه و مثانه چه مواردی بررسی می شود ؟

در سونوگرافی کلیه ، اندازه کلیه ها ، ضخامت پارانشیم و نمای پارانشیم کلیه مورد بررسی قرار می گیرد  اگر در کلیه سنگ و یا ضایعه ای وجود داشته باشد از جمله کیست های کورتیکال ، کیست پاراپلویک ، توده های خوش خیم ، توده های بدخیم و یا تورم و هیدرونفروز وجود داشته باشد مورد بررسی قرار می گیرد .

تورم و هیدرونفروز چیست ؟

سوالات بسیاری در زمینه تورم و هیدرونفروز بیان می شود . در واقع می توان گفت زمانی که  در خروجی ادرار و مسیر حالب بیمار انسداد وجود داشته باشد ، ادرار به راحتی از کلیه ها خارج نشده و در نتیجه تورم در کلیه ایجاد می شود . تورم در کلیه ها از مقدار خفیف تا شدید می باشد .

تورم و هیدرونفروز کلیه می توان فشار بر روی کپسول های اطراف کلیه وارد نماید به همین علت ممکن است برای بیمار دردناک باشد .

بیشتر بخوانید
زمان انجام سونوگرافی آنومالی

قسمت های مورد بررسی در سونوگرافی مثانه

از قسمت های مهم بررسی سونوگرافی مثانه می توان به اندازه مثانه ، ضخامت جدار مخاطی و بررسی ضایعات مخاطی مورد ارزیابی قرار می گیرد .

در صورت وجود سنگ در مثانه طی سونوگرافی که در آن مثانه پر می باشد ، مشاهده می شود .

تعیین باقی مانده ادراری در افرادی که دچار پر ادراری و یا همان تکرر ادرار می باشند بسیار حائز اهمیت است . یکی از دلایل مهم پر ادراری، عدم خالی کردن کامل ادرار می باشد  . در این مشکل ممکن است مثانه به طور کامل خالی نشده و منجر به ایجاد تکرر ادرار شود .

سونوگرافی پروستات

در مردان سونوگرافی پروستات را می توان همراه با سونوگرافی کلیه و مثانه انجام داد . به طور کلی می توان اندازه و ساختمان پروستات در این سونوگرافی مورد بررسی قرار می گیرد تا در صورت وجود ندول، ضایعه و یا توده تشخیص داده شود .

برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه می توانید به مقاله سونوگرافی پروستات مراجعه کنید .

نتیجه گیری

سونوگرافی که یکی از بهترین روش های تشخیص بیماری می باشد درصورتی که به موقع انجام شود می تواند روند بهبود مشکل بیماران را سرعت ببخشد . بهتر است در صورت وجود مشکل با پزشک خود درمیان گذاشته تا درصورت نیاز برای تشخیص دقیق به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

 مرکز سونوگرافی دکتر سیف یکی از بهترین مرکز سونوگرافی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

5 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه