سونوگرافی چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافی و کاربرد های آن

سونوگرافی یک آزمایش تشخیص غیر تهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر قابل مشاهده بدن، رحم، جفت و دیگر ارگان های لگن استفاده می شود. در این مقاله می توانید اطلاعات مفیدی در مورد سونوگرافی و موارد استفاده از آن را دریافت کنید. سونوگرافی امکان مطلع شدن شما از روال بارداری و سلامت جنین را در طول دوران بارداری فراهم می کند. در این آزمایش سونوگرافیست امواج فراصوت را از رحم به بدن جنین عبور می دهد. پس از آن یک کامپیوتر کدسازی کرده و امواج به صورت تصاویر ویدیویی در می آید. در این تصاویر شکل، وضعیت و حرکات جنین نمایش داده می شود. امواج فراصوت در دستگاه های دستی از جمله داپلر نیز استفاده می شود. این دستگاه در مطب پزشک وجود دارد و توسط آن می توانید  صدای قلب جنین خود را بشنوید.

سونوگرافی چیست

سونوگرافی چیست

انواع سونوگرافی

انواع سونوگرافی ها عبارتند از:

  • سونوگرافی ترانس واژینال: برای تولید تصاویر سونوگرافی در درون واژن مورد استفاده قرار گرفته که ترانس واژینال اغلب در دوران اولیه بارداری استفاده می گردد.
  • سونوگرافی معمولی: معاینه ای که از یک مبدل استفاده شده و در نواحی مختلف بدن مانند شکم برای تولید تصاویر دو بعدی از جنین در حال رشد استفاده می گردد.
  • سونوگرافی تخصصی: این معاینه شبیه سونوگرافی معمولی بوده ولی این نوع یک مشکل مشکوک را هدف قرار می دهد و از تجهیزات پیچیده تر استفاده می نماید.
  • تصویر برداری رنگی یا کالر داپلر: این روش تصویربرداری تغییرات جزیی در فرکانس امواج فراصوتی را اندازه گیری نموده زیرا آن ها از اجسام متحرک همچون سلول های خونی تصویربرداری می کنند.
  • سونوگرافی سه بعدی: با استفاده از پروپ های مخصوص از قبل طراحی شده و نرم افزارهای تخصصی تصاویر سه بعدی از جنین در حال رشد تهیه می کند.
  • سونوگرافی 4 بعدی یا 3 بعدی داینامیک: با استفاده از اسکنرهای مخصوص طراحی شده و برای نگاه کردن به صورت و حرکات کودک پیش از زایمان استفاده می گردد.
  • اکوکاردیوگرافی جنینی: استفاده از امواج اولتراسوند برای ارزیابی و بررسی آناتومی و عملکرد قلب کودک می باشد. این گزارش برای کمک به ارزیابی مشکلات نقض قلب مادرزادی استفاده می شود.
بیشتر بخوانید
بهترین مرکز تعیین جنسیت جنین

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مراجعه کنید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

کاربردهای سونوگرافی

سونوگرافی می تواند برای تشخیص و ارزیابی آسیب های بدن در شرایط مختلف بسیار مفید باشد. این نوع تصویر برداری یک روش مناسب برای بررسی بسیاری از اندام های داخلی بدن می باشد. برخی مواردی که می توان از طریق سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد شامل: قلب و عروق خونی، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها، مثانه، رحم و تخمدان ها و سونوگرافی بارداری، چشم ها، تیروئید و غدد پاراتیروئید، اسکروتوم (بیضه ها)، مغز نوزادان، لگن نوزادان، ستون فقرات نوزادان، بافت نرم و پستان، الاستوگرافی کبد و الاستوگرافی توده های پستانی می باشد.

 

با سونوگرافی چه مشکلاتی نشان داده می شود؟

در سونوگرافی برخی مشکلات جدی مانند ریتم قلبی جنین که با مصرف دارو در داخل شکم درمان می شود یا بسته بودن دستگاه ادراری که با جراحی قبل از تولد برطرف می شود و دیگر مشکلات را در صورت متوجه شدن در سونوگرافی می توان حل و درمان کرد.

سایر مقالات

هزینه سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی nt

بهترین مرکز سونوگرافی

سونوگرافی خوب در تهران

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

10 + نوزده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه