الاستوگرافی چیست و چه کاربردی دارد ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]

الاستوگرافی چیست و چه کاربردی دارد ؟

بررسی سفتی بافت از هزاران سال پیش تا کنون ، یکی از راههای تشخیص بیماری بوده است . بسیاری از بیماری ها باعث تغییراتی در سفتی بافت های بدن می شوند که قابل توجه ترین آنها سرطان هستند . این تغییرات در گذشته با انجام معاینه فیزیکی و لمس دستی بررسی می شد . این روش معاینه برای اعضاء سطحی بدن مانند پستان ها کاملا آسان است . ولی برای اعضای عمقی مشکل آفرین می شود .

عکس-الاستوگرافی

عکس-الاستوگرافی

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی یک تکنیک تصویربرداری جدید است که می تواند سفتی بافت را به شکل تصویری به ما نشان دهد . سونوگرافی دو بعدی ساده در مورد ساختمان عضو ، سونوگرافی کالر داپلر در مورد جریان خون و الاستوگرافی در مورد میزان سفتی بافت به ما اطلاعات می دهند . طی چندین سال اخیر تحقیقات بسیار گسترده ای در زمینه این روش صورت گرفته است . اولین سیستم الاستوگرافی مفید از نظر بالینی در سال 2003 به ثبت رسید و پس از آن تحقیقات وسیعی درباره بیماری های مختلف و اهمیت تشخیصی آن صورت گرفته است . اساس تکنیک به کاررفته در این روش اینست که بافت سفت با اعمال فشار مکانیکی تغییر شکل پیدا نمی کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مراجعه کنید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

کاربرد الاستوگرافی

در ابتدا الاستوگرافی کششی ایجاد شد و کاربرد بالینی پیدا کرد . در این تکنیک تغییرات بافتی در مقابل اعمال یک نیروی خارجی ( خواه با پروپ خواه از طریق تنفسی یا ضربان قلب ) بررسی می شود . با اعمال نیروی خارجی بافت های سفت تر تغییر شکل نمی دهند در حالی که بافت های نرم تر تغییر شکل می دهند . در تمام تکنیک های با پایه الاستوگرافی کششی مقدار نیروی به کار رفته نامعین است و میزان دقیق سفتی بافت به صورت کمی قابل اندازه گیری نیست . بنابراین این تکنیک ها کیفی هستند . با وجود این سفتی نسبی بافت ها در یک میدان دید را می توان بررسی کرد . بر این اساس روش های نیمه کمی ایجاد شده اند که سفتی بافت مورد نظر را نسبت به سفتی بافت استاندارد در همان میدان دید مقایسه می کنند . با این مقایسه می توان نسبت مشخصی به دست آورد که نمایانگر سفتی نسبی بافت مورد نظر است . به طور کلی این روش در تشخیص توده و بدخیمی ها در ارگانهای بدن کاربرد دارد که به شرح ذیل می باشد :

  • ضایعه در تیروئید
  • سرطان یا توده در پروستات
  • بیماری کانونی کبد
  • کیست و توده در پستان
  • بیماری های طحال ، لوزالمعده ، کلیه ها
  • تومورهای غدد بزاقی ، غدد لنفاوی و بیضه ها
بیشتر بخوانید
سونوگرافى كليه و مثانه

تفاوت سونوگرافی با الاستوگرافی

از سونوگرافی برای بررسی پستان ، هم در مطالعات تشخیصی و هم غربالگری استفاده می شود . حال آنکه الاستوگرافی پستان یک روش سونوگرافی کاملا جدید است که قادر است اطلاعات تشخیصی تکمیلی در ارزیابی ضایعات پستان برای ما فراهم کند.

سونوگرافی در تشخیص گره های تیروئیدی درست و دقیق است . ولی توانایی تشخیص نسبتا کمی برای افتراق گره های خوش خیم و بدخیم دارد . الاستوگرافی یک روش مفید و با ارزش در بررسی تیروئید است .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

2 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه