اهمیت سونوگرافی NT

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

اهمیت سونوگرافی NT

همواره این مسئله ذهن والدینی که تصمیم به بچه دار شدن دارند، مشغول می کند که  فرزندشان بیماری خاصی نداشته باشد. امروزه راه های متفاوتی در مراحل مختلف بارداری وجود دارد که شرایط بارداری را آسانتر کرده است . سونوگرافی NT برای تشخیص بیماری سندرم داون است و بسیاری از نگرانی ها را برای تولد این کودکان برطرف نموده است.

اهمیت سونوگرافی NT

اهمیت سونوگرافی NT

مراحل سونوگرافی NT

سونوگرافی ان تی، یک آزمایش غربالگری است که مایع پشت گردن نوزادان را می سنجد این آزمایش الزاما در دوره 11 هفتگی تا 13 هفته و 6 روز انجام می گیرد. این مایع در پشت گردن همه نوزادان وجو دارد و این آزمایش برای وجود داشتن این مایه نیست بلکه میزان آن را مشخص می کند که در مورد های سندرم داون این مایع بیشتر است. این سونوگرافی را نمی توان زودتر انجام داد زیرا این مایع هنوز شکل نگرفته است و اگر از این زمان گذشته باشد ، مایع پشت گردن جنین جذب شده است و قابل سنجش نیست.

روش های انجام سونوگرافی NT

سونوگرافی NT به دو طریق صورت می گیرد. هم می توان از روی شکم سونوگرافی را انجام داد و هم از طریق سونوگرافی  واژینال مادر این کار را انجام می دهند که آسیبی به مادر و جنین وارد نمیکند و درد قابل تحملی دارد.

نمونه فیلم سونوگرافی NT

دقت در سونوگرافی NT

چیزی در انجام آزمایش های مختلف بارداری مهم است در نظر داشتن این نکته است که این آزمایش ها تا چه اندازه می تواند درست تشخیص دهد.  سونوگرافی NT می تواند تا 75 درصد درست پیش بینی کند. معمولا این آزمایش را با آزمایش خون همراه می کنند که می توان تا 90 درصد به نتیجه آن مطمئن بود. در حالت کلی مقدار خطا در سونو گرافی NT در موارد محدودی تا 5 درصد گزارش شده است.

بیشتر بخوانید
انجام انواع سونوگرافی دقیق و سریع + فیلم و عکس واقعی

 چه مواردی با سونوگرافی بارداری قابل تشخیص است؟

با این آزمایش اندام های جنین از جمله ستون فقرات، سر ، دست و پای آن قابل دیدن است. مشکلات دیگری که در این آزمایش می توان مشاهده کرد آسیب های دیواره شکم و جمجمه جنین می باشد که در این دوره از سن جنین دیده می شود.

سونوگرافی علاوه بر مشکلات ژنتیکی سن جنین و زمان دقیق زایمان طبیعی را مشخص می کند. همچنین می توان استخوان بینی را بررسی نمود زیرا بیماری سندرم داون روی این قسمت هم تاثیر می گذارد.

برای دریافت نتیجه دقیق از سونوگرافی NT به یک مرکز سونوگرافی دقیق مراجعه نمایید تا با تجهیزات مناسب و تکنسین باتجربه به انجام سونوگرافی پرداخته شود .
شماره های تماس با مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310
پیج اینستاگرام سونوگرافی دکتر سیف

توصیه هایی برای انجام سونوگرافی NT

هنگامی که خانم ها در سنین بالا باردار می شودند و یا مشکلات ژنتیکی دارند و نمونه این بیماری در اطرفیان خود داشته اند و یا انعقاد نطفه در شرایط مناسب انجام نگرفته است، این سونوگرافی حتما باید انجام شود.

حتی در مواردی مادرانی که از نظر تغذیه تحت کنترل نبوده اند و ممکن است مادر دچار کمبود های مواد لازم بدن خود باشد،  با هماهنگی پزشک تحت کنترل مادر  این آزمایش انجام می شود.

با توجه به اینکه امروزه شرایط فراوانی تاثیر در سلامت جنین خواهد گذاشت این نکته بسیار مهم است که مراحل کنترل سلامت جنین در زمان مناسب انجام گیرد که سونوگرافی NT یکی از موارد آن است.

همچنین می توانید مقاله اقدامات قبل از سونوگرافی NT را ملاحظه نمایید .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

19 + شش =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه