دلایل انجام سونوگرافی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دلایل انجام سونوگرافی

سونوگرافی یک آزمایش در دوران بارداری برای اکثر زنان باردار است. با استفاده از امواج صوتی برای نشان دادن یک عکس از کودک در داخل رحم به شمار می آید. سونوگرافی کمک می کند تا رادیولوژیست سلامت شما و کودک تان را بررسی کند.

دلایل انجام سونوگرافی

دلایل انجام سونوگرافی

سونوگرافی می تواند بخش خاصی از بارداری باشد – این اولین بار است که شما می توانید کودک خود را مشاهده نمایید! بسته به زمان انجام و موقعیت کودک شما، شما ممکن است بتوانید دست ها، پاها و سایر قسمت های بدن او را ببینید. ممکن است بتوانید بگویید که آیا کودک شما یک پسر یا یک دختر است.

دلایل انجام سونوگرافی در بارداری چیست؟

با استفاده از سونوگرافی می توان چندین موارد را در بارداری تشخیص داد، از جمله:

  • برای اطمینان از بارداری
  • برای بررسی سن و رشد کودک شما
  • بررسی ضربان قلب نوزاد حرکت و … در جنین
  • برای بررسی بارداری چندقلویی

برای نمایش نقایص در کودک شما.غربالگری به معنی دیدن اینکه آیا کودک شما دارای شرایط سلامتی کامل است یا خیر؛ اما این بدان معنا نیست که اطمینان حاصل کنید که فرزند شما مشکل دارد و یا به طور قطعی سالم است. پس از سونوگرافی، رادیولوژیست شما ممکن است بخواهد آزمایش های بیشتری انجام دهد، به نام تست های تشخیصی، این تست به عنوان اینکه آیا نوزاد دارای نقص مادرزادی است، انجام می شود. نقص های تولد بیماری های بهداشتی است که نوزاد در هنگام تولد دارد. نقایص تولد شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت بدن را تغییر می دهد. آنها می توانند مشکلات بهداشت عمومی، چگونگی بدن و یا نحوه عملکرد بدن ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید
غربالگری های مهم جنین در دوران بارداری

برای بررسی تخمدان ها و رحم

برای بررسی عوارض حاملگی، از جمله حاملگی غیرطبیعی، حاملگی مولار و سقط جنین.

آیا انواع مختلفی از سونوگرافی وجود دارد؟

بله نوعی که دریافت می کنید بستگی به آنچه شما نیاز دارید متفاوت است . همانطور که اشاره شد در سه ماهه اول بارداری از سونونوگرافی NT برای شما استفاده می شود. در حالی که در سه ماهه دوم سونوگرافی مورد استفاده سونوگرافی آنومالی می باشد .

سونوگرافی ترانس واژینال. این نوع سونوگرافی از طریق واژن انجام می شود. شما در یک جای مخصوص قرار می گیرید. رادیولوژیست شما یک مبدل نازک را به واژن شما منتقل می کند. شما ممکن است برخی از قسمت ها فشار ا احساس نمایید، اما این نباید باعث درد شود. مثانه شما باید خالی باشد یا فقط تا حدی پر شود. این نوع سونوگرافی نیز حدود 20 دقیقه طول می کشد.

در موارد خاص، رادیولوژیست شما ممکن است از این نوع سونوگرافی برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نوزاد شما استفاده کند از جمله:

سونوگرافی داپلر. این نوع از سونوگرافی برای بررسی جریان خون کودک شما مورد استفاده قرار می گیرد، اگر او به طور معمول رشد نمی کند. رادیولوژیست شما از یک مبدل برای گوش دادن به ضربان قلب کودک شما و اندازه گیری جریان خون در بند ناف و در برخی از رگ های خونی کودک استفاده می کند.

سونوگرافی NT، اکثر زنان در سه ماهه اول و قبل از هفته 14 بارداری با استفاده از سونوگرافی nt اطلاعات دقیقی از وضعیت جنین خود دریافت می کنند. در این سونوگرافی مایع پشت گردم جنین مورد بررسی قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

آیا سونوگرافی ضرر دارد ؟

سونوگرافی برای شما و کودک شما در زمانی که توسط رادیولوژیست شما انجام می شود، ایمن است. از آنجا که سونوگرافی از امواج صوتی به جای تابش استفاده می کند، از اشعه های X بسیار امن تر است. محققان از بیش از 30 سال سونوگرافی استفاده کرده اند و هیچ خطری خطرناکی را کشف نکرده اند.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی بیضه؛ روش کار، عوارض و نتایج آزمایش آن

اگر بارداری شما سالم باشد، سونوگرافی خوب است که در معرض مشکلات قرار بگیرد، اما در یافتن آنها به اندازه کافی خوب نیست. ممکن است برخی از نقایص زایمان از دست برود. گاهی اوقات یک سونوگرافی روزمره ممکن است حاکی از این باشد که یک بیماری زایمانی وجود دارد که واقعا وجود ندارد.

چه اتفاقی می افتد پس از سونوگرافی؟

برای اکثر زنان، سونوگرافی نشان می دهد که نوزاد به طور معمول رشد می کند.

بعضی اوقات ممکن است سونوگرافی نشان دهد که شما و کودک شما نیاز به مراقبت ویژه دارند.

نتیجه گیری

یکی از روش های بی خطر و تشخیصی بسیار مناسب در دوران بارداری، انجام سونوگرافی می باشد . اما توجه داشته باشید که انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی تاثیر بسیاری در دقت و کم خطا بودن این بررسی دارد.

https://www.marchofdimes.org/pregnancy/ultrasound-during-pregnancy.aspx

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

دو − 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه