رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت

رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت

بخش ستون فقرات در بدن انسان از قسمت کف جمجمه آغاز می شود تا انتهای کمر به طول می انجامد . این بخش یکی از مهم ترین قسمت های بدن انسان می باشد که گاه دلایل متفاوتی منجر به ایجاد انحراف در آن می شود . به منظور مشاهده کلی این بخش می توان از رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت استفاده نمود .

رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت
رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت

رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت

در محور استخوان های بلند بخش اندام های تحتانی ، با استفاده از خط عمود زاویه هایی تشکیل می شود که در مجموع این راستا اندان تحتانی و یا alignment می گویند . بررسی زاویه در این بخش ها دارای زاویه مشخص می باشد که برای بررسی می توان به یک رادیولوژینست مراجعه نمود .  از این زاویه ها در جراحی استوتومی ، تعویض مفصل زانو و … استفاده می شود .

در رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت می توان بخش های مفصل لگن ، مچ پا ها و زانو را در قالب یک عکس مشاهده نمود . در اینصورت می توان از نوع مشکل و انحراف در پا اطمینان حاصل نمود .

  کاربرد رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت

رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت در بسیاری از موارد کاربرد دارد از جمله :

بررسی طول ستون فقرات

بررسی محور استخوان اندام تحتانی

چه کسانی نیاز به انجام رادیوگرافی و رادیولوژی الایمنت  دارند ؟

اصولا برخی از افراد با مشکل اختلال چرخشی در بخش اندام تحتانی مراجعه می نمایند . گاهی والدین کودکان و نوجوانان خود را به دلیل مشکل در هنگام راه رفتن برای انجام این نوع عکس به مرکز تصویربرداری برده و علت را حرکت کودکان در هنگام راه رفتن اطلاع می دهند . این کودکان غالبا هنگام حرکت پاهای خود را در خارج و یا داخل می گذارند .

همچنین می توانید مقاله رادیولوژی دیجیتال و رادیولوژی دندان را مطالعه نمایید .

دلایل ایجاد این مشکلات

مشکل مادرزادی منجر به ایجاد اختلالات در بخش های تحتانی می شود . وجود اختلال در کف پا ، استخوان ران و هر کدام از اندام تحتانی منجر به اختلال در راه رفتن کودکان می شود و نیاز به درمان می باشد که انتخاب نوع درمان به نظر متخصص ارتوپد بستگی دارد .

چه افرادی به انحراف ستون فقرات مبتلا می‌شوند؟

انحراف ستون فقرات و یا اسکولیوز يس و كيفوزيس سه درصد در افراد با سن 16 سال رخ می دهد . درجه این انحراف در افراد کمی بیش از 40 می باشد . و اصولا طبق تحقیقات بدست آمده دختران بیشتر از پسران در معرض این مشکل قرار می گیرند .

چه عواملی باعث انحراف ستون فقرات يا اسكوليوز می‌شود؟

دلایل متعددی برای ایجاد انحراف در ستون فقرات وجود دارد . برخی از آن ها شامل :

بیماری اسکولیوز مادرزادی

بیماری اسکولیوز مادرزادی یک اختلال در هنگام تولد نوزاد می باشد .

اسکولیوز عصبی

اسکولیوز عصبی یک مشکل برایی افرادی که به اسپینا بیفیدا مبتلا هستند و یا دچار فلج مغزی شده اند .

پوکی استخوان

از شایع ترین دلایل انحراف ستون فقرات می توان به پوکی استخوان اشاره نمود . دلایل گوناگونی وجود دارد ولی دلیل قطعی آن هنوز شناخته شده نیست . با این وجود برخی دلایل مبنی بر وارثتی بودن این مشکل است .

علائم و نشانه‌های راديوگرافى انحراف ستون فقرات

از علائم آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • بالا بودن یکی از شانه ها و یک سمت از لگن
  • ایجاد برآمدگی یکی از استخوان های کتف از پشت کمر
  • تمایل بدن به یک سمت معطوف می شود
  • عدم تعادل و تناسب بین دست ها و بدن
  • ایجاد برجستگی در یک بخش از قفسه سینه
  • و …

سونوگرافی دکتر سیف یکی از بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

سه × 5 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه