سونوگرافى داپلر باردارى در هفته چندم انجام ميشود ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

سونوگرافى داپلر باردارى در هفته چندم انجام ميشود ؟

سونوگرافی کالر داپلر یا سونوگرافی رنگی پیشرفته تر از سونوگرافی معمولی است و محدود به بارداری نیست و توسط آن می توان عروق بدن شامل سیستم شریانی و سیستم وریدی را بررسی کرد . با این روش تصویربرداری می توان وضعیت خونرسانی نسوج در اندام های مختلف را مشاهده کرد .

کاربرد سونوگرافی کالر داپلر

  • شایع ترین کاربرد سونوگرافی رنگی در اندام های تحتانی و بررسی عروق پاها ، عروق گردنی شامل شریان های کارتوتید ، ورید ژیگولت می باشد .
  • بررسی آئورت ، عروق شکمی ، عروق طحالی ، عروق کبدی شامل ورید پورت و عروق کلیه ها و عروق سگمنتال است .
  • با این سونوگرافی می توان از میزان خونرسانی و حجم سرعت جریان خون و میزان مقاومت آنها مطلع شد و از این طریق پزشک معالج را متوجه تنگی یا انسداد شریانی یا لخته یا دویتی در وریدهای اندام بکند .
  • از این سونوگرافی می توان استفاده گسترده ای در بحث نازایی کرد : درمردان از نظر وجود بیماری واریکوسل و در زنان با بررسی خونرسانی ضعیف رحم و تخمدان ها به تشخیص نازایی کمک می کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

سونوگرافی کالر داپلر در بارداری ضروری است ؟

سونوگرافی  کالر داپلر با تمام کاربرد آن در همه بارداری ها استفاده نمی شود. این سونوگرافی معمولا در مادرانی انجام می شود که:

  • پزشک متوجه می شود جنین کاهش رشد داشته است . در این موارد احتمال وجود دارد که تغذیه و اکسیژن رسانی در جفت جنین به واسطه اختلال در خونرسانی پیش آمده است .
  • در مادرانی که دچار کم خونی داسی شکل هستند
  • مادرانی که شک به افزایش فشار خون بالا و وجود پره اکلامپسی ( مسمومیت بارداری ) دارند با سونوگرافی رنگی می توان اطلاعات بسیار ارزشمند و مفیدی دریافت کرد .
عکس-سونوگرافی-کالرداپلر-بارداری

عکس-سونوگرافی-کالرداپلر-بارداری

بهترین زمان انجام سونوگرافی کالر داپلر

اگر از موارد خاص بارداری مانند دوقلویی بگذریم ، در سه ماهه اول و دوم بارداری سونوگرافی داپلر کاربردی ندارد . بنابراین بهتر است زودتر از 28 هفته سونوگرافی داپلر بارداری انجام نشود . توصیه می شود از هفته 30 به بعد این سونوگرافی انجام شود .

بیشتر بخوانید
سونوگرافی تشخیص بارداری

مزایای سونوگرافی داپلر در بارداری

یک سونوگرافی داپلر دقیق بارداری می تواند از بسیاری از مشکلاتی که مادر باردار  احتمال دارد داشته باشد را پیشگیری می کند . همچنین از خطراتی که می تواند جنین را تهدید کند و یا حتی از مواردی که منجر به مرگ جنین می شود جلوگیری کند .

اندیکاسون سونوگرافی داپلر در بارداری

البته این بررسی ها در همه بارداری ها به صورت روتین انجام نمی شود و با وجود اینکه این سونوگرافی برای مادر و جنین ضرری ندارد و مطالعه کاملا سالم است اما بهتر است فرد برای انجام آن اندیکاسیون داشته باشد تا بتوان بهترین استفاده را برای مادر و جنین داشت :

یکی از اندیکاسیون های شایع بررسی داپلرعروق جفت و جنین زمانی است که متوجه میشویم رشد جنین در اوایل سه ماهه سوم بارداری یا حدود هفته 28 -30 نسبت به المپی مادر ( اولین روز آخرین قاعدگی ) کاهش داشته است یا اینکه رشد جنین در همین دوره زمانی نسبت به سن جنین در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری انجام شده دو هفته یا بیشتر کاهش داشته است . در این حالت بهترین زمان سونوگرافی داپلر بارداری حدود هفته های 30 تا 32 بارداری است . اگر این بررسی اختلال در تغذیه و اکسیژن رسانی جفت جنین را محرز کند ، طبق پروتکل موجود ، مادر باردار تحت نظر قرا خواهد گرفت . بهترین زمان ممکن است تا ختم بارداری برای مادر انجام شود .

در حال حاضر طبق مطالعات انجام شده یک سونوگرافی دقیق داپلر شریان های رحمی در سه ماهه اول و دوم بارداری می تواند تا حدود زیادی نشان دهد که آیا در ماههای آینده مادر با افزایش فشار خون و نارسایی خونرسانی جفت جنین و نهایتا RUGR منجر خواهد شد یا نه ؟ اگر بررسی مختل باشد ، می توان تا حدود زیادی ازمشکلات آینده مادر و جنین پیشگیری کرد .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

2 × سه =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه