سونوگرافی آنومالی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافی آنومالی

یکی از سونوگرافی های مورد استفاده در بارداری سونوگرافی آنومالی می باشد . اما این سونوگرافی برای بررسی چه مواردی است ؟ آیا این سونوگرافی ضرر دارد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

این سونوگرافی هم در سه ماهه اول بارداری در کنار سونوگرافی NT انجام می شود و هم سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری . مراحل انجام سونوگرافی آنومالی انجام این سونوگرافی نیز مشابه سایر روش های سونوگرافی می باشد . ابتدا پزشک ژل مخصوص را بر روی شکم مادر قرار می دهد و سپس با استفاده از پروب مخصوص که بر روی شکم حرکت می دهد تمام قسمت های مورد نیاز با مشاهده می نماید .

از سونوگرافی آنومالی به چه منظور استفاده می شود ؟

سونوگرافی برای بررسی اختلالات فیزیکی مهم در جنین انجام می شود ، هرچند که نمی تواند هر مشکل را برطرف کند. در این سونوگرافی اندام ها ، دست ، پا ، ستون فقرات ، ساختار های مغز صورت ، چشم ، دماغ ، مثانه ، کلیه ، قلب و … بررسی شده و درصورت وجود ناهنجاری آن را تشخیص داده شود . اگر هرگونه اختلال تشخیص داده شود، اهمیت یافته ها مورد بحث قرار خواهد گرفته می شود .

آمادگی قبل از سونوگرافی آنومالی

 سونوگرافی آنومالی نیاز به آمادگی خاصی ندارد . تنها در بررسی سه ماهه اول بارداری مثانه کمی پر باشد .

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

درواقع یک اسکن دقیق در هفته 17 الی 19 می باشد که می توان تا هفته 22 بارداری انجام داد .برای جنین هایی که سونوگرافی سه ماهه اول بارداری مورد مشکوکی مشاهده شده ، بهتر است این سونوگرافی قبل از هفته 18 انجام شود تا درصورت تشخیص قطعی مشکل جدی اقدام به سقط جنین شود . مدت زمان انجام سونوگرافی آنومالی  باتوجه به شرایط مادر مدت زمان انجام آن متغییر است .  برای اسکن متوسط ​​بارداری معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد .

بیشتر بخوانید
اقدامات قبل از سونوگرافی NT

آیا انجام سونوگرافی آنومالی برای مادر و جنین ضرر دارد ؟

خیر انجام سونوگرافی دوبعدی ساده که به صورت دوبعدی انجام می شود هیچگونه آسیبی به جنین وارد نمی کند .

آیا سونوگرافی آنومالی ضروری می باشد ؟

در سال های گذشته انجام این سونوگرافی ضروری نبوده و درصورت نیاز و یا به درخواست خود والدین صورت می گرفت . اما به دلیل ارزش مهم این سونوگرافی و موارد مورد بررسی که باعث تشخیص بسیاری از مشکلات در جنین می شود ، اهمیت بالایی پیدا کرده و در تمام سونوگرافی های بارداری به طور روتین انجام می شود .

هزینه سونوگرافی آنومالی

هزینه انجام تمام سونوگرافی ها بر اساس تعرفه مشخص شده توسط نظام پزشکی و وزارت بهداشت و درمان مشخص می گردد .

سونوگرافی دکتر سیف یکی از بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .

 

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

سیزده + 19 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه