سونوگرافی تنبلی تخمدان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

سونوگرافی تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یکی از بیماری های شایع در بانوان می باشد که از هر 10 زن در سنین باروری ممکن است یک نفر به آن مبتلا شود . اما مهم ترین علل ایجاد تنبلی تخمدان چیست ؟ با چه روشی می توان آن را تخشیص داد ؟ سونوگرافی تنبلی تخمدان چگونه صورت می گیرد ؟

سونوگرافی تنبلی تخمدان

سونوگرافی تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان

یکی از مشکلات شایع در تخمک گذاری، تخمدان پلی کیستی یا همان تنبلی تخمدان در زنان است. تنبلی تخمدان از علل های اصلی ایجاد ناباروری در بانوان به شمار می آید .

این بیماری یک مشکل سیستمیک به شمار می آید که ممکن است کل بدن فرد را در برگیرد. بانوانی که به مشکل تنبلی تخمدان را دارا هستند، ممکن است به دیابت نوع دو نیز مبتلا شوند. گاهی نیز مشکلاتی همچون بیماری قلبی و یا چربی خون نیز در برخی از افراد ایجاد می شود.

علل تنبلی تخمدان

از مهم ترین علل های ایجاد تنبلی تخمدان می توان به عامل ژنتیکی اشاره نمود. این بیماری به علت کیست های ساده ایجاد نمی شود بلکه برخی عوامل همچون افزایش وزن و یا رژیم غذایی نامناسب در ایجاد آن نقش دارند.

تنبلی تخمدان ممکن است بالعث ایجاد تاخیر در دوره قاعدگی بانوان گردد. اگر تاخیر در دوره قاعدگی با درد، رشد موهای زائد و همچنین افزایش وزن همراه باشد به منظور  تشخیص به مرکز سونوگرافی مراجعه نمایید.

سایر علل تنبلی تخمدان عبارتست از:

  • عدم داشتن رژیم غذایی سالم
  • افزایش وزن
  • نامنظم بودن سیکل قاعدگی
  • ریزش مو
  • رشد موهای زائد در چانه، دور ناف و …
  • افزایش جوش در برخی از نقاط بدن
بیشتر بخوانید
سونوگرافی هفته های چهارم تا هشتم بارداری

عوارض تنبلی تخمدان

نامنظم شدن سیکل قاعدگی و تاخیر در آن در مدت طولانی می تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات همچون ضخیم شدن دیواره رحم گردد، این عارضه یکی از علل هایی نازایی در بانوان به شمار می آید. طولانی تر شدن این مشکل منجر به برخی از بیماری ها همچون مشکلات قلبی و عروقی و یا افزایش فشار خون و ابتلا به دیابت می شود.

تشخیص تنبلی تخمدان

انجام سونوگرافی تنبلی تخمدان بهترین روش تشخیص تنبلی تخمدان می باشد . آزمایش و یا معاینه توسط متخصص زنان نمی تواند در تشخیص تنبلی تخمدان نقش داشته باشد.

روش های درمانی تنبلی تخمدان

در درمان تنبلی تخمدان، هدف جلوگیری از ایجاد هورمون های مردانه می باشد. استفاده از برخی از قرص ها به دلیل تنظیم سیکل قاعدگی از اولین قدم ها در درمان به شمار می آید .

با توجه به میزان این مشکل و نوع آن درمان های متفاوتی برای شما در نظر گرفته می شود.

مراحل سونوگرافی تنبلی تخمدان

برذای انجام این سونوگرافی حتما باید آب کافی مصرف نمایید تا مثانه شما کاملا پر باشد . سپس متخصص رادیولوژیست ژل مخصوص بر روی شکم شما قرار می دهد و با پروپ سونوگرافی شورع به حرکت بر روی شکم شما می نماید . با انجام حرکات رفت و برگشتی تصاویر داخل رحم شما بر روی صفحه نمایش نمایان می گردد و سپس نتیجه به شما اعلام می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

نتیجه گیری

از بیماری های شایع در بین زنان می توان به تنبلی تخمدان اشاره نمود. علل اصلی ان مشکلات ژنتیکی می باشد. تنبلی تخمدان را به راحتی می توان توسط سونوگرافی شکم تشخیص داد . توجه داشته باشید که انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی در تهران می تواند در دقت انجام این سونوگرافی تاثیر فراوانی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
غربالگری سه ماه اول بارداری

سایر مقالات

هزینه سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی nt

بهترین مرکز سونوگرافی

سونوگرافی خوب در تهران

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

یک × چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه