سونوگرافی داپلر در بارداری ضروری است!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]

صحبت های دکتر غلامرضا سیف متخصص رادیولوژی را درباره ضرورت سونوگرافی داپلر در بارداری را بشنوید: 

یکی از اتفاقات مهم و نگران کننده در دوران بارداری ، چسبندگی جفت به بافت رحم است . نقش سونوگرافی داپلر دقیق یا سونوگرافی رنگی به عنوان یکی از مهم ترین مدالیته های تشخیصی می باشد که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم.

تشخیص چسبندگی جفت با سونوگرافی داپلر

جفت آکرتا یا چسبندگی جفت به بافت رحم می تواند درجات مختلف داشته باشد. از چسبندگی سخت جفت به سطح بافت رحم تا نفوذ و پیشرفت جفت به داخل عضله رحم و حتی عبور از جفت و حتی عبور جفت از سطح رحم و درگیر شدن اعضای مجاور رحم باشد . این اتفاق شایع نیست ولی از آنجاییکه می تواند تا آخر بارداری بدون علامت باشد و برای مادر در زمان زایمان یا بعد از آن خطرناک باشد در افرادی که در ادامه خواهیم پرداخت باید یکبار بررسی سونوگرافی داپلر در طی بارداری داشته باشند . این سونوگرافی یکبار در طول بارداری برای بررسی جفت آکرتا یا چسبندگی جفت می باشد .

عکس-سونوگرافی-داپلر در بارداری

عکس-سونوگرافی-داپلر در بارداری

سونوگرافی داپلر در هفته چندم بارداری انجام می شود ؟

بهترین زمان انجام سونوگرافی داپلر هفته 18 تا 20 بارداری می باشد و همزمان با سونوگرافی آنومالی اسکن جنین می باشد . این زمان درست مطابق با غربالگری دوم بارداری می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مراجعه کنید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

 

بیشتر بخوانید
آیا سونوگرافی لگن فقط برای خانم هاست ؟

زنان بارداری که باید سونوگرافی داپلر انجام دهند !

  • ریسک چسبندگی جفت به رحم یا جفت آکرتا در افرادی که تحت عمل جراحی رحم از جمله بارداری و سزارین قبلی قرار گرفته اند .
  • زنان بارداری که سن بالاتری دارند یا افرادی که سیگاری هستند.
  • مادران بارداری که جفت سرراهی یا جفت قدامی و تحتانی دارند .

علائم جفت آکرتا یا چسبندگی جفت

یکی از علائم مهم جفت آکرتا یا چسبندگی جفت خونریزی در سه ماهه سوم بارداری است که حتما باید به آن توجه شود .

یک سونوگرافی خوب به ویژه اگر به همراه سونوگرافی داپلر رنگی باشد ، می تواند به صورت دقیق تری چسبندگی جفت به رحم را تشخیص دهد .البته از موارد دیگر چسبندگی جفت ، انجام ام آر آی و بررسی میزان سطح آلفافیتوپروتئنی در خون می باشد .

در صورت تشخیص جفت آکرتا مادر تا زمان زایمان بیشتر تحت نظر پزشک باشد و بررسی تشخیصی از جمله سونوگرافی های دقیق قرار بگیرد . بعضی مواقع با توجه به شدت این مشکل نیازاست تا زایمان زودتر از موعد انجام بگیرد . علاوه بر زایمان ممکن است برای نجات جان مادر ، نیاز به خارج کردن رحم باشد .

بنابراین زایمان مادران نیاز به توجه بیشتر در مراکز یا بیمارستان های مجهز به همه امکانات و تجهیزات مورد نیاز دارد.

 

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

پنج × 4 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه