سونوگرافی داپلر رحم و تخمدان چگونه انجام می شود ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافی داپلر رحم و تخمدان چگونه انجام می شود ؟

در مطالعاتی که بر روی حیوانات به طور مکرر انجام شده است که در نتایج آن تغییرات جریان خون در اندام های زنانه در شرایط طبیعی یا غیرطبیعی رخ می دهد. مطالعات اولیه نشان داد که یک عروق طبیعی تخمدان با فولیکول های بالغ مرتبط است .معرفی فن آوری غیر تهاجمی مانند رنگ های ترانس واژینال و تکنیک های داپلر پالس امکان مطالعه رحم و تخمدان را به طور مستقیم در انسان ها فراهم کرده است. این پیشرفت مهم است زیرا حتی اگر عروق کشی ارگانیسم های تولید مثل در همه پستانداران مشابه باشد، تفاوت های مهمی در پیچیدگی بین انسان ها و دیگر پستانداران وجود دارد. تکنولوژی داپلر پالس رنگی جریان خون هدایت شده به رحم و تخمدان را نشان می دهد در نتیجه می توان بررسی کرد چه تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی رخ می دهد. به عنوان مثال، افزایش جریان خون نشان دهنده رشد فولیکول پیش از تخمک گذاری است که خود به خود با سرعت جریان خون در طول روز تخمک گذاری اتفاق می افتد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مراجعه کنید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

سونوگرافی کالر داپلر رحم و تخمدان چه مواردی را تشخیص می دهد ؟

یکی از كاربردهای مهم اصلی تکنيك سونوگرافی داپلر ، تشخیص تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان از طریق بررسی جریان خون در عروق تخمدانی است . افرادی که علائم این بیماری را دارند یا مشکوک به این بیماری هستند این سونوگرافی تجویز می شود.

عکس-سونوگرافی-داپلر-رحم-و-تخمدان

عکس-سونوگرافی-داپلر-رحم-و-تخمدان

تشخیص نازایی با سونوگرافی داپلر رحم و تخمدان

بررسی سونوگرافی داپلر از رحم وجریان خون تخمدان به تشخیص زودهنگام ناباروری کمک می کند . به طور عمده برای تعیین جریان خون در تومور تخمدان باویژگی های نئوپلاستیکی از این سونوگرافی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
کاربرد سونوگرافی NT

تشخیص وضعیت جنین با سونوگرافی داپلر رحم و تخمدان

جالب است بدانید از این سونوگرافی در زنان باردار برای بررسی رابطه جریان خون در رحم و بند ناف جنین استفاده می شود که در صورتی که جنین معیوب باشد با این روش تشخیص داده می شود .

سونوگرافی داپلر رحم و تخمدان بعد از ivf

علاوه بر این، رابطه واضح بین عروق فولیکولار و حاملگی پس از IVF نشان داده شده است اندام های تولید مثل نیز تحت تغییرات قابل توجه در بسیاری از شرایط پاتولوژیک  قرار می گیرند. مطالعات نشان داده که خطر ابتلا به سندرم هیپرماسیولاسیون شدید تخمدان در نیمی از بیمارانی که تحت درمان با IVF قرار گرفته اند ، وجود دارد که این مشکل با بررسی جریان خون عروق استرومال با این سونوگرافی انجام می شود.  سایر بیماری های غدد درون ریز ، تغییرات عروقی مهمی در رحم و تخمدان در مقایسه با زنانی بارور طبیعی بیشتر دیده شده است .

نحوه انجام سونوگرافی داپلر رحم و تخمدان

از بیمار خواسته می شود که مثانه خود را خالی کند، این کار به منظور عادی کردن فشار خون و میزان ضربان قلب است . این سونوگرافی از طریق واژینال انجام می شود . این سونوگرافی در روز معمولا انجام می شود.

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

14 − شش =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه