سونوگرافی شکم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافی شکم

یکی از سونوگرافی هایی که به منظور بررسی و چکاپ افراد می توان استفاده نمود ، سونوگرافی شکم می باشد . اما این سونوگرافی به چه منظور انجام می شود ؟ چه قسمت هایی در سونوگرافی شکم مورد بررسی قرار می گیرد ؟

سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم

سونوگرافی شکم

باید توجه داشته باشید که در زمینه تمام مشکلات ، تشخیص زود هنگام بهترین روش بررسی و درمان می باشد .

در انجام سونوگرافی خوب ، به منظور بررسی تمام اعضای شکم و سایر قسمت های وابسه می باشد . از جمله موارد مورد بررسی می توان به بررسی کبد ، طحال ، کلیه  و … می باشد .

قسمت های مختلف شکم

بخشی از اعضا داخل شکم را ، اعضای تشکیل داده اند که به صورت تو خالی می باشند مانند روده ، معده و … ، برخی از اعضای بدن تو پر می باشند مانند طحال ، برخی از اعضا هم می باشند که خالی هستند ولی مایعاتی در آن نیز وجود دارد از جمله کیسه صفرا .

به طور کلی می توان گفت بهترین نوع برای سونوگرافی ، سونوگرافی برای اعضای توپر و یا اعضایی که تو خالی بوده و داخل انها مایع است .

اعضایی که تو خالی بوده و داخل آن از گاز پر شده است مناسب برای سونوگرافی نمی باشد . بنابراین در موارد خاصی که نیاز به انجام سونوگرافی از این بخش ها باشد باید

نکات مهم سونوگرافی شکم

باید توجه داشته باشید که مصرف نوشابه های گاز دار قبل از انجام سونوگرافی ممنوع می باشد .

با جویدن آدامی مشکل نفخ در معده شدید می شود بنابراین از مصرف آن خوددداری نمایید .

بیشتر بخوانید
سونوگرافی جنین در تهران

نواحی مورد استفاده در سونوگرافی شکم

در اصل بخش های شکم از بالا به پایین به صورت کبد و کیسه صفرا که در زیر دیافراگ  در سمت راست قرار دارند ، طحال در سمت چپ و زیردیافراگ و معده در وسط و بالای شکم قرار دارد . پایین تر این نقاط کلیه ها ، پانکراس در زیر معده و خط وسط قرار گرفته است ، کلیه ها درطرفین و پهلو ها قرار دارند و مسیر مجاری ادراری تا لگن و مثانه پیش رفتن .

سونوگرافی به چند صورت انجام می شود ؟

معمولا در سونوگرافی به صورت ساده اعضای بدن به ۳ قسمت تقسیم می شود .

یکی از این ۳ قسمت شامل اعضای توپر هستند مانند کبد ، طحال و کلیه ها و به راحتی در سونوگرافی دیده می شوند .

قسمت دوم اعضای هستند که خالی بوده ولی حاوی مایع می باشند مانند مثانه ، کیسه صفرا . این موارد در زمانی که پر از مایع باشند به راحتی می تواند در سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرند .

قسمت سوم مواردی می باشند که غالبا درون آنها هوا وجود دارد ، مانند معده ، روده بزرگ ، روده کوچک و… که به علت وجود گاز غالبا نمی توان در سونوگرافی بررسی نمود . زیرا در سونوگرافی نواحی که گاز وجود دارد نمی توان بررسی شود .

برخی نکات در سونوگرافی

در کودکان اگر نیاز به سونوگرافی معده و یا روده داشته باشند باید روده ومعده پر بوده و قبل سونوگرافی آب مصرف شود .

برای افراد بزرگسال این نواحی قابل سونوگرافی نمی باشد و باید اندوسکوپی انجام دهند .

سونوگرافی دکتر سیف یکی از بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .
پیج اینستاگرام
آدرس سونوگرافی شقایق : تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

1 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه