سونوگرافی ندول تیروئید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافی ندول تیروئید

سونوگرافی تیروئید غده ای است که در پایین مرکز گردن بیمار قرار دارد. این آزمایش برای ارزیابی اندازه غده و برای تعیین اینکه غده سرطانی است و یا خیر استفاده می شود.

هنگامی که یک غده تیروئید تشخیص داده شد (یا مشکوک به آن هستید)، چند نکته قبل از اینکه هر گونه توصیه ای در مورد درمان انجام شود وجود دارد که باید بررسی شود. به یاد داشته باشید که اکثریت غدد تیروئید خوش خیم هستند و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

سونوگرافی ندول تیروئید

سونوگرافی ندول تیروئید

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک روش تشخیصی است که امواج صوتی با فرکانس بالا از منجر به مشاهده قسمت های مختلف بدن در صفحه نمایش می شود.

تصاویر سونوگرافی در تشخیص طیف گسترده ای از بیماری ها و شرایط کمک می کند. سونوگرافی برای ایجاد تصاویری از ساختارهای مانند مثانه، کبد، قلب، کلیه، اندام های تولید مثل زن استفاده می شود و حتی جنین هایی که هنوز در رحم هستند مورد استفاده قرار می گیرند. سونوگرافی همچنین می تواند انسداد در عروق خونی را تشخیص دهد.

سونوگرافی ممکن است با روش های تشخیصی دیگر یا به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات نشان داده اند که سونوگرافی خطرناک نیست. عوارض جانبی مضر وجود ندارد. علاوه بر این، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند.

قبل از آزمون سونوگرافی

آماده سازی این آزمون به نوع روش سونوگرافی که پزشک شما دستور داده است بستگی دارد. برخی از آماده سازی ها عبارتند از نوشیدن یک مقداری آب قبل از آزمایش برای به دست آوردن تصاویر بهتر. آماده سازی های دیگر ممکن است شامل خوردن شام بدون چربی در شب قبل از آزمایش و یا احتمالا ناشتا باشد. پزشک شما قبل از آزمون، دستورالعملهای کامل را ارائه می دهد. این آزمایش برای ارزیابی اندازه غده و برای تعیین اینکه آیا در غده یا گره وجود دارد، یا خیر مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید

یکی دیگر از آزمایش های معمول برای تشخیص تیروئید، سونوگرافی است. این تست ساده با استفاده از امواج صوتی برای تصویر برداری از تیروئید استفاده می شود. امواج صوتی از یک مبدل کوچک دستی که بر روی تیروئید منتقل می شود منتشر می شود. ژل روان کننده روی پوست قرار می گیرد تا امواج صوتی به راحتی از طریق پوست و به ساختارهای تیروئید و اطراف آن انتقال یابد. این آزمون سریع، دقیق، ارزان، بدون درد و کاملا ایمن است. معمولا حدود 10 دقیقه طول می کشد و نتایج تقریبا بلافاصله می تواند شناخته شود.

سونوگرافی حدود 20 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید.

بدانید که…

ندول تیروئید در زنان سه برابر بیشتر از مردان است

30٪ از زنان 30 ساله یک ندول تیروئید دارند.

یکی از 40 مرد جوان دارای ندول تیروئید است.

بیش از 95٪ تمام ندول تیروئید خوش خیم (رشد غیر سرطانی) است.

برخی از ندوله ای تیروئید در واقع کیست هستند که به جای بافت تیروئید مایع هستند.

ندول تیروئید کیستیک (کیست تیروئید) تقریبا همیشه خوش خیم هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

شیوع ندول تیروئید با سن افزایش می یابد.

50 درصد زنان 50 ساله حداقل یک ندول تیروئید دارند.

60٪ از زنان 60 ساله حداقل یک ندول تیروئید دارند.

70٪ از زنان 70 ساله حداقل یک ندول تیروئید دارند.

عوامل تاثیر گذارسونوگرافی تیروئید وابسته به چند قسمت جداگانه بحرانی است. تمام این قسمت ها از بالاترین کیفیت برخوردار می باشند در غیر این صورت حساسیت نهایی و دقت تشخیصی سونوگرافی تیروئید می تواند از بین برود.

عوامل موثر برای اطمینان از صحت تشخیصی عبارتند از:

دستگاه سونوگرافی مناسب برای ارزیابی تیروئید.

آموزش و تجربه تکنسین

تفسیر درست سونوگرافی

بیشتر بخوانید
سونوگرافی داپلر

درمان سرطان تيروئيد بدخيم

تقریبا تمام گره های تیروئید که بدخیم هستند با عمل جراحی درمان می شوند. گزینه های مربوط به میزان عمل جراحی تیروئید شامل حذف کامل غده تیروئید و حذف نیمی از غده تیروئید.

https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/15760-thyroid-ultrasound

سایر مقالات

هزینه سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی nt

بهترین مرکز سونوگرافی

سونوگرافی خوب در تهران

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

8 + 10 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه