بهترين مركز سونوگرافى داپلر

فهرست محتوا

بهترين مركز سونوگرافى داپلر

همه مراکز تصویر برداری، سونوگرافی رنگی یا همان سونوگرافی کالر داپلر را انجام نمی دهند و برای انجام سونوگرافی خوب و بررسی دقیق نیاز به بررسی چند فاکتور مهم می باشد . بنابراین انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی داپلر در نتیجه آن تاثیر بسیاری دارد .

بهترين مركز سونوگرافى داپلر
بهترين مركز سونوگرافى داپلر

دستگاه سونوگرافی

یکی از ضروری ترین آن ها وجود امکانات و دستگاه سونوگرافی که از شرایط و امکانات کالر داپلر برخوردار باشد . با دستگاه های سونوگرافی ساده و معمولی و یا دستگاه های سیاه و سفید سونوگرافی نمی توان عروق و جریان شریانی وریدی رو ملاحظه نماییم .

پزشک رادیولوژیست

فاکتور دوم پزشک رادیولوژیست کارآزموده می باشد . زیرا سونوگرافی رنگی کالر داپلر یک علم گسترده می باشد و پزشک علاوه بر آگاهی از علوم آناتومی باید از علم فیزیک و تجهیزات سونوگرافی مربوطه اطلاعات کافی داشته باشد . با این حال تجربه در یک سونوگرافی دقیق کالر داپلر بسیار حائز اهمیت می باشد .

بهترین سونوگرافی داپلر

بهترین مرکز سونوگرافی داپلر یا همان سونوگرافی رنگی علاوه بر موارد فوق، زمانی صورت می گیرد که پزشک وقت کافی برای بیمار خود بگذارد و در یک محیط خلوت و قابل اعتماد برای بیمار، به دور از هرگونه عجله و با آرامش خاطر انجام گیرد .

شایان ذکر است که زمان یک فاکتور مهم در تمام سونوگرافی ها می باشد، اما در سونوگرافی رنگی از اهمیت بالاتری برخوردار است . زیرا پزشک برای گزارش مناسب نیاز به جمع آوری اطلاعات وسیع تر و دقیق تری دارد .

راه های ارتباطی با مرکز سونوگرافی دکتر سیف
شماره های تماس : 88553310
پیج اینستاگرام سونوگرافی دکتر سیف

مدت زمان انجام سونوگرافی کالر داپلر

همانطور که اشاره شده برای انجام این آزمایش نیاز به زمان بیشتری می باشد تا اطلاعات دقیق تری کسب شود بنابراین حتی ممکن است در بیمارانی تا یک ساعت و یا حتی بیشتر این سونوگرافی به طول انجامند .

انواع سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی داپلر شریان و ورید اندام های تحتانی و یا فوقانی . معمولا بررسی رنگی عروق پاها بیشتر از دست ها درخواست می شود و برای بررسی ترومبوز، لخته و یا دی وی تی ورید های اندام ها به ویژه در زمانی که تورم در ناحیه پاها وجود دارد، همچنین بررسی تنگی و یا انسداد شریانی اندام ها که معمولا در بیماران دیابتی، ترومایی و یا تصادفی که دچار اختلالات خونرسانی می شوند، درخواست می شود .

سونوگرافی کالرداپلر عروق کاروتید تگرال گردنی

این سونوگرافی معمولا از پزشکان قلب و عروق، نورولوژی و یا اعصاب درخواست می شود . در این مطالعه عروق گردنی که خونرسانی قلب به مغز را بر عهده دارند مورد بررسی قرار می گیرد .

تنگی یا انسداد های عروق کاروتید و ورتیکال گردنی و پلاک های کلسوریجد رالی عروق

سونوگرافی داپلر عروق کلیوی

این سونوگرافی بیشتر در بیمارانی که دچار افزایش فشار خون، اختلالات پارانشیمال کلیه شده اند، مورد بررسی قرار می گیرد . به طور کلی بیماران دیابتیک و یا خیر دیابتیک که معمولا ممکن است کراتنین در آن ها افزایش پیدا کرده باشد، به منظور   بررسی اختلال پارانشیمال کلیه ها از این سونوگرافی استفاده می شود .

سونوگرافی رنگی ورید های پورت

این سونوگرافی بیشتر در بیمارانی که مشکلات کبدی و یا مشکوک به سیروز کبدی هستند ویا به این بیماری مبتلا شده اند با این روش می توان مورد بررسی قرار گیرند .

سونوگرافی داپلر آئورت و یا داپلر شکمی

این سونوگرافی بیشتر از پزشکان فوق تخصص گوارش و یا جراح عمومی درخواست می شود . در بیمارانی که دچار درد های شکمی و یا مشکلات گوارشی و … می باشند مورد استفاده قرار می گیرد .

سونوگرافی کالرداپلر بیضه ها

در این نوع از سونوگرافی بیضه که برای مردان مشکوک به تورشن بیضه و یا بیشتر برای بررسی واریکوسل مورد توجه قرار می گیرد .

سونوگرافی رنگی تخمدان

این نوع از سونوگرافی تخمدان برای خانم هایی که مشکوک به تورشن و یا چرخش تخمدان دارند و یا افرادی که دچار ضایعات و کیست های تخمدانی هستند مورد مطالعه قرار می گیرد .

سونوگرافی رنگی بارداری

این نوع از سونوگرافی بارداری که در بانوان در دوره بارداری انجام می شود و اصولا برای بررسی خونرسانی رحم و جفت جنین به عنوان یکی از علل تاخیر رشد جنین صورت می گیرد .

سایر سونوگرافی های کالر داپلر شامل  سونوگرافی داپلر عروق تیروئید و  سونوگرافی نسج نرم می باشد که در شرایط خاص پزشکان مربوطه ممکن است درخواست نمایند .

نتیجه گیری

یکی از روش های مناسب برای بررسی دقیق استفاده از سونوگرافی رنگی و یا همان سونوگرافی کالر داپلر می باشد که ممکن است به دلایل مختلف از طرف پزشکان درخواست شود .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

19 + 16 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه