تشخیص سندروم داون با سونوگرافی nt

فهرست محتوا

تشخیص سندروم داون با سونوگرافی nt

یکی از روش های تشخیصی انجام سونوگرافی می باشد . اندازه گیری سونوگرافی nt که همان مایع پشت گردن جنین است می تواند به پزشک اطلاعات دقیقی در زمینه ابتلای کودک به بیماری سندروم داون را بدهد.

سونوگرافی NT
سونوگرافی NT

سونوگرافی nt

nt مجموعه ای از مایع زیر پوست در پشت گردن جنین است. هنگامی که جنین شما بین 11 هفته و 13 هفته و  شش روز است، می تواند با استفاده از سونوگرافی اندازه گیری شود. همه نوزادان مایع دارند، اما بسیاری از نوزادان با سندرم داون مقدار بیشتری دارند.

سونوگرافی NT  یک آزمایش غربالگری است که ارزیابی می کند که آیا نوزاد شما احتمال سندرم داون را دارد یا خیر. یک آزمایش غربالگری تنها می تواند خطر ابتلا به کودک شما را در معرض سندروم داون قرار دهد، در حالی که یک آزمایش تشخیصی مانند CVS یا آمنیوسنتز به شما یک تشخیص قطعی .

ترکیب یک سونوگرافی NT با یک آزمایش خون، اغلب به عنوان یک آزمایش سه گانه یا یک آزمایش ترکیبی، نتیجه دقیقتری را ارائه می دهد. آزمایش خون سطح هورمون آزاد بتا-hCG و یک پروتئین PAPP-A را اندازه گیری می کند. نوزادان مبتلا به سندرم داون دارای سطوح بالای hCG و سطوح پایین PAPP-A هستند.

در چه صورت نیاز به انجام آزمایش های بیشتر است ؟

سونوگرافی NT نمی تواند بطور مشخص اطمینان دهد که آیا کودک شما آسیب دیده است یا خیر. با این حال، این می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا یک آزمایش تشخیصی داشته باشد یا خیر.

چگونه سونوگرافی NT انجام می شود؟

سونوگرافی NT باید بین 11 هفته و 13 هفته و شش روز بارداری انجام شود. قبل از 11 هفته سونوگرافی از لحاظ فنی دشوار است، زیرا نوزاد خیلی کوچک است و پس از 14 هفته هر گونه مایع اضافی ممکن است توسط سیستم لنفاوی در حال رشد کودک جذب شود.

سونوگرافی معمولا از طریق شکم انجام می شود، اما گاهی لازم است که یک سونوگرافی واژینال داشته باشیم که دیدگاه های بهتر را ارائه می دهد. هیچ ریسکی برای شما یا کودک شما وجود ندارد و نباید بیش از حد ناراحت کننده باشد. در مورد سونوگرافی واژینال در مرور کلی مالتراسوند بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

نتیجه گیری

هر زن خطر ابتلا به یک کودک با سندرم داون را دارد و این خطر با بالا رفتن سن افزایش می یابد. برای محاسبه ریسک، سنسور سن شما و اندازه گیری از سونوگرافی NT خود را به پایگاه داده وارد می کند. این نشان می دهد که ریسک مربوط به همه زنان سن شما، شناخته شده به عنوان ریسک پس زمینه است.

اندازه گیری سونوگرافی شما با سن شما ترکیب خواهد شد تا خطر فردی خود را برای این بارداری ایجاد کنید. این ممکن است بالاتر یا پایین تر از خطر پس زمینه شما باشد. تحقیقات گسترده ای در مورد بیش از 100،000 حاملگی نشان داد که حدود 75 درصد نوزادان مبتلا به سندرم داون با استفاده از این روش به درستی شناسایی می شوند. هنگامی که با یک آزمایش خون ترکیب می شود، میزان تشخیص به حدود 90 درصد می رسد. با این حال، برای دستیابی به این میزان تشخیص، مهم است که NT دقیقا اندازه گیری شود. به همین دلیل، استانداردهای سختگیرانه ای طراحی شده اند تا هر یک از متخصصان سونوگرافی دقیقا یکسان عمل کنند. برای استفاده از پایگاه داده برای محاسبه خطر ابتلا

https://www.babycenter.ca/a544491/nuchal-translucency-nt-ultrasound

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

4 + هفت =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه