رادیوگرافی

فهرست محتوا

رادیوگرافی

رادیوگرافی یکی از روش های عكس برداري پزشکی است که با استفاده از آن می توان به نحوی داخل بدن و جسم انسان را دید و از بعضی ابنورماليتي ها و مريضي هاي آن مطلع شد . این روش با استفاده از تابش اشعه ایکس X-ray ( اشعه رونتگن) به قسمتی از بدن انسان می تواند تصویر مورد نیاز را تهیه کند .

رادیوگرافی
رادیوگرافی

رادیوگرافی

رادیوگرافی انواع متفاوتی دارد. كه در قسمتها ديگري در آتي به آنها خواهيم پرداخت . پایه ای ترین نوع آن را رادیوگرافی ساده میگویند. رادیوگرافی ساده اولین نوع تصویربرداری یا اشعه ایکس است که به توسط بشر اختراع شده و هنوز بطور گسترده اي  از آن استفاده میشود.

رادیوگرافی ساده

یک تصویر رادیوگرافی ساده معمولا بصورت یک ورقه پلاستیکی یا سلوفان شفاف به اسم نگاتيو است که بر روی آن تصویری سیاه و سفید نقش بسته است. به آن عکس رادیولوژی یا فیلم رادیولوژی هم میگویند. پزشک معمولا این ورقه را در مقابل نور قرار داده و تصویر را نگاه میکند. به دستگاهی که نور لازم را برای این کار تهیه میکند نگاتوسکوپ میگویند. تقریبا از هر نقطه ای از بدن انسان میتوان فیلم رادیولوژی تهیه کرد.

رادیوگرافی دیجیتال

در سال های اخیر از نوع جدیدی از رادیوگرافی یا عکس برداری استفاده می شود که به آن رادیوگرافی دیجیتال میگویند كه در مركز تصوير برداري دكتر سيف نيز موجود است. در این نوع از رادیوگرافی از فیلم استفاده نمیشود و تصویر تهیه شده از بیمار بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر قابل دیدن است. با این حال میتوان این تصاویر را هم بر روی فیلم چاپ کرد.

رادیوگرافی یکی از روش های عكس برداري پزشکی است که با استفاده از آن میتوان به نحوی داخل بدن و جسم انسان را دید و از بعضی ابنورماليتي ها و مريضي هاي آن مطلع شد .

بزرگترين مزيت راديوگرافي ديجيتال استفاده بسيار كم از اشعه ايكس است و دوم مزيت عكس بسيار با كيفيت بالاتري است كه نسبت به راديوگرافي هاي قديمي تر صورت ميگرفت . گاهی اوقات همراه با رادیوگرافی به بیمار مواد حاجب تزریق شده یا خورانده میشود. به این روش رادیوگرافی رنگی میگویند. از رادیوگرافی رنگی برای تشخیص بهتر و دقیقتر بعضی ضایعات استفاده میشود.

رادیوگرافی های رنگی

راديوگرافي هاي رنگي شامل گرافيهاي گوارشي و بررسي دهان ، مري ، معده ، روده ها مي باشد كه شامل گرافي هاي رنگي زير مي شود ؛باريوم سوالو ، ترانزيت ، باريوم انما و upper GI مي شود .

راديوگرافي شامل طيف وسيعي از عكس برداري خواهد شد كه در سايت دكتر سيف به تفصيل بررسي خواهد شد و شامل عكس برداري دهان و دندان مثل ، پري اپيكال ، بايت وينگ ، پانوركس ( OPG ) ، سفالوگرام مي باشد .

مرکز سونوگرافی شقایق جز بهترین مرکز سونوگرافی در تهران می باشد . استفاده از جدیدترین دستگاه در هنگام تشخیص تعیین جنسیت ، دقیق ترین نتیجه را بیان می کنند .

شما می توانید جهت دریافت مشاوره با شماره 88553155 – 88553310  تماس حاصل نمایید .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

10 − 9 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه