سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

یکی از مواردی که برای مادران باردار از اهمیت بالایی برخوردا می باشد ، سونوگرافی بارداری است . اما چند نوع سونوگرافی باید در طی بارداری انجام شود ؟ آیا سونوگرافی برای مادران باردار ضرر دارد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

چه مواقع سونوگرافی بیشتر انجام می شود ؟

هنگامی که مادر قند خون بالایی داشته باشد نیاز به برررسی هایبشتر دارد .

هنگامی که جنین دو قلو باشد -.

در صورت وجود مشکلاتی مانند لکه بینی ، خونریزی ، ترشحات بیش از حد و … نیاز به بررسی های بیشتر دارد .

در صورتی که حرکات جنین کم شود باید مورد بررسی قرار گیرد .

تعداد دفعات سونوگرافی در دوران بارداری

در طی زمان بارداری مادر به صورت معمول می تواند چهار مرتبه سونوگرافی انجام دهد . البته ممکن است با توجه به نظر پزشک و شرایط مادر  ، سونوگرافی های بیشتری صورت بگیرد .

  • اولین سونوگرافی در اوایل بارداری می باشد که پزشک برای اطمینان از بارداری مادر استفاده می کند . همچنین در این سونوگرافی بارداری داخل رحم نیز مورد بررسی قرار می گیرد . تعداد جنین نیز در این مرحله مورد بررسی می شود .
  • سونوگرافی دوم اصولا در هفته ۱۱ تا ۱۴ صورت می گیرد ولی بهتر است بین هفته ۱۲ تا ۱۳ انجام شود . و اصولا همزمان با این بارداری درخواست غربالگری اول رو هم دارند و یا سونوگرافی NT نیز داده می شود . ( سونوگرافی nt در واقع یک بررسی از قسمت خلفی گردن جنین در زمانی که در پوزیشن مناسب قرار گرفته اندازه گیری می شود ، با این بررسی می توان مشکلات زیادی را بررسی نمود ، مانند بیماری سندروم داون که در کشور ایران کمی شایع می باشد . )
  • سونوگرافی سوم معمولا بین هفته ۱۸ تا ۲۲ انجام می شود ولی در مقالات و تحقیقات جدید معمولا به سن پایین حدود هفته ۱۷ تا ۱۹ شده که در این زمان که می توان غربالگری دوم یا همان آنومالی اسکن صورت گیرد که اعضای بدن جنین بررسی می شوند . این اندام ها شامل اندام های فوقاتی ، اندام های تحتانی ، مغز جنین ، مثانه ، کلیه ها و .. است . در این مرحله کلیت قلب را هم می توان بررسی نمود .
  • سونوگرافی آخر که در حدود هفته ۳۲ خواهد بود . این سونوگرافی می تواند حرکات جنین ، مقدار مایع جنین ، مقدار رشد جنین بر اساس سونوگرافی های قبل و … را می توان در این سونوگرافی را نیز بررسی کند .

سونوگرافی شقایق یکی اغز بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره ۸۸۵۵۳۱۵۵ – ۸۸۵۵۳۳۱۰ تماس حاصل نمایید .
پیج اینستاگرام
آدرس سونوگرافی شقایق : تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک ۷۴، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق

عوارض سونوگرافی بارداری

این ۴ سونوگرافی به طور کلی در دوران بارداری انجام می شوند . هیچ عوارضی اثبات شده ای تا کنون از سونوگرافی برای جنین و مادر وجود نداشته است زیرا سونوگرافی اشعه ندارد و بر اساس سیستم صوت می باشد .

 

پاسخ

1 × 3 =