سونوگرافی داپلر

فهرست محتوا

سونوگرافی داپلر

یکی از انواع سونوگرافی ، سونوگرافی داپلر می باشد . اما چه زمانی نیاز به مراجعه برای سونوگرافی داپلر می باشد ؟ کاربرد های سونوگرافی داپلر چیست ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

سونوگرافی داپلر
سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی رنگی کالر داپلر در واقع بررسی عروق خونی می باشد که شامل شریان ها و ورید ها می شود . در واقع شریان به عروقی که خون را از سمت قلب ها به سمت اندام های بدن انتقال می دهند می گویند . به عروقی که خون را از اندام ها به سمت قلب باز می گردانند ورید گفته می شود . بنابراین انجام سونوگرافی رنگی داپلر می تواند در بسیاری از موارد کاربرد داشته باشد .

سونوگرافی بررسی شریان و ورید

از شایع ترین سونوگرافی های داپلر بررسی شریان ها و ورید های دست و پا و یا همان اندام های تحتانی به ویژه در قسمت پاها می باشد . به عنوان مثال هنگامی که پاهای شخصی دچار تورم یا درد می شود ممکن است پزشک احتمال گرفتگی ورید ها را بدهد . این مشکل ها بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا در صورت وجود لخته و گرفتگی ورید و انسداد جریان برگشتی خون به قلب وجود داشته باشد ، باید بیمار هر چه زودتر تحت درمان داروها قرار گرفته می شود تا از ایجاد عوارضی مانند آمبولی ریه و یا مشکلات تنفسی جلوگیری شود .

افرادی که مشکوک به انسداد شریانی می باشند به ویژه افرادی که مشکل دیابتیک دارند به دلیل وجود بروز پلاک های آترواسکلروتیک در جدار شریان ها  خونرسانی در اندام ها ضعیف شده و در نتیجه  منجر به سردی در اندام ها و … می شود .

دکتر سیف در رابطه با بیماران دیابتی ظهار داشت : افرادی که با بیماری دیابت کنترل نشده و همراه با زخم ها به سونوگرافی ها مرجعه می کنند که این زخم ها به خوبی درمان نمی شوند و یا درمان آنها نیازمند زمان بیشتری می باشد . یکی از مهم ترین دلایل اصلی آن خونرسانی ضعیف به اندام ها می باشد . این پدیده در سونوگرافی داپلر قابل بررسی می باشد .

کاربردهای مهم سونوگرافی  داپلر

عروق گردنی و یا شريان هاي كاروتيد و ورتبرال  هستند که منجر به هدایت خون از قلب ها به سمت مغز می شود .  بر اثر بیماری هایی مانند قلبی و  عروقی می تواند منجر به تنگی و یا کاهش این جریان خون مغز شود که در نهایت منجر به علائمی مانند سرگیجه و سر درد و در علائم شدید تر ممکن است منجر به سکته مغزی شود . سونوگرافی داپلر می تواند تنگی های عروق گردن از جمله کاروتید را به پزشک نشان دهد .

از دیگر کاربرد های سونوگرافی داپلر برای واریکوسل می باشد . در واقع واریکوسل  در آقایان یکی از علل های مهم نازایی به حساب می آید . سونوگرافی داپلر می تواند به تشخیص واریکوسل کمک کند . همچنین سونوگرافی داپلر مشخص می کند واریکوسل در چه درجه ای قرار دارد .

تنگی عروق در کلیه ها می تواند باعث افزایش فشار خون شود . با استفاده از سونوگرافی داپلر به خوبی این مشکل قابل مشاهده می باشد .

راه های ارتباطی با سونوگرافی شقایق  آدرس:
تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق شماره تماس : 88553155 – 88553310

از دیگر کاربردهای سونوگرافی داپلر که از اهمیت بالایی هم برخوردار می باشد استفاده در بارداری است به ویژه در مادرانی که جنین دارای رشد کمی بوده و پزشک به اختلال خونرسانی رحم و جفت شک می کند . با سونوگرافی داپلر تاخیر در رشد جنین مشاهده می شود اگر وجود تاخیر در رشد جنین تشخیص داده شود پزشک علت آن را بررسی می نماید که این مشکل به علت عروقی و یا اختلال خونرسانی بوده و یا خیر .

سایر مقالات

رادیولوژی

سونوگرافی

سونوگرافی NT

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

2 thoughts on “سونوگرافی داپلر

 1. محدثه - سپتامبر 2, 2018 در 3:41 ب.ظ

  برای تشخیص نارس بودن جنین کی این سونوگرافی رو میشه انجام داد؟ بیماری های جنین هم نشون میده؟

  پاسخ
  • drseif - ژانویه 7, 2019 در 3:37 ب.ظ

   باید تمام غربالگری ها هم غربالگری سه ماهه اول و هم غرالگری سه ماهه دوم انجام شود . تا درصورت وجود مشکل اطلاع داده شود . سونوگرافی سه ماهه اول بین هفته 11 تا 13 و 6 روز انجام می شود که سونوگرافی Nt در آن وجود دارد .
   سونوگرافی سه ماهه دوم بین هفته 17 تا 20 می باشد . در آن از سونوگرافی آنومالی استفاده می شود .

   پاسخ

پاسخ

سیزده − نه =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه