سونوگرافی شکم و لگن

فهرست محتوا

سونوگرافی شکم و لگن

سونوگرافی یکی از روش های تشخیص بیماری می باشد . یکی از انواع سونوگرافی ، سونوگرافی شکم و لگن است . در ادامه توضیحات کاملی از دلایل انجام این سونوگرافی ذکر می شود .

سونوگرافی شکم و لگن
سونوگرافی شکم و لگن

سونوگرافی شکم و لگن

سونوگرافی شکم و لگن یا به درخواست پزشک معالج صورت می گیرد و یا به دلیل چکاپ شخص انجام می شود .

نواحی مورد استفاده در سونوگرافی شکم و لگن

در اصل بخش های شکم از بالا به پایین به صورت کبد و کیسه صفرا که در زیر دیافراگ  در سمت راست قرار دارند ، طحال در سمت چپ و زیردیافراگ و معده در وسط و بالای شکم قرار دارد . پایین تر این نقاط کلیه ها ، پانکراس در زیر معده و خط وسط قرار گرفته است ، کلیه ها درطرفین و پهلو ها قرار دارند و مسیر مجاری ادراری تا لگن و مثانه پیش رفتن . فضای لگن که شامل مثانه مشترک هم در بانوان و هم در آقایان قرار دارد . در آقایان پروستات و در خانم ها تخمدان و رحم در لگن قرار دارد می توانند در سونوگرافی مورد بررسی واقع شوند .

سونوگرافی به چند صورت انجام می شود ؟

معمولا در سونوگرافی به صورت ساده اعضای بدن به 3 قسمت تقسیم می شود .

یکی از این 3 قسمت شامل اعضای توپر هستند مانند کبد ، طحال و کلیه ها و به راحتی در سونوگرافی دیده می شوند .

قسمت دوم اعضای هستند که خالی بوده ولی حاوی مایع می باشند مانند مثانه ، کیسه صفرا . این موارد در زمانی که پر از مایع باشند به راحتی می تواند در سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرند .

قسمت سوم مواردی می باشند که غالبا درون آنها هوا وجود دارد ، مانند معده ، روده بزرگ ، روده کوچک و… که به علت وجود گاز غالبا نمی توان در سونوگرافی بررسی نمود . زیرا در سونوگرافی نواحی که گاز وجود دارد نمی توان بررسی شود .

برخی نکات در  سونوگرافی شکم و لگن

در کودکان اگر نیاز به سونوگرافی معده و یا روده داشته باشند باید روده ومعده پر بوده و قبل سونوگرافی آب مصرف شود .

برای افراد بزرگسال این نواحی قابل سونوگرافی نمی باشد و باید اندوسکوپی انجام دهند .

آمادگی لازم قبل از سونوگرافی شکم و لگن

بیماران باید 6 الی 8 ساعت ناشتا باشند . برای افرادی که دچار مشکل هستند و نمی توانند این مدت ناشتا بمانند باید حداقل 4 ساعت قبل سونوگرافی غذای چرب نخورند .

در سونوگرافی های مانند پروستات و رحم باید مثانه پر باشد تا بهتر دیده شود .

سونوگرافی شقایق یکی از بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .
پیج اینستاگرام
آدرس سونوگرافی شقایق : تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق

نتیجه گیری

همانطور که قبلا اشاره شد اصولا سونوگرافی یا توسط پزشک درخواست می شود و یا توسط پزشک درخواست نمیشه ولی در چکاپ های بیمار نوشته می شود .

به طور کلی توصیه می شود که همه افراد برای چکاپ سونوگرافی انجام دهند . به ویژه افراد بالای 40 سال توصیه می شود که حداقل یک بار سونوگرافی شکم و لگن انجام دهند . اگر سونوگرافی شکم و لگن در افراد بالای 50 سال باشد ارزش بیشتری دارد .

سونوگرافی شکم و لگن باعث بررسی موارد مهمی می شود و اگر مشکلی وجود داشته باشد می توان هرچه زودتر به درمان آن پرداخت .

بسیاری از بیماری ها را می توان با چکاپ های ساده بررسی نمود . بنابراین همیشه نباید از جانب پزشک باشد ، برای راحتی فکر خود بهتر از گاهی اوقات چکاپ هایی مانند آزمایش خون ، سونوگرافی ، ماموگرافی و … انجام دهید . در این موارد در صورت وجود می توان سریعتر به بررسی و درمان آن پرداخت .

سایر مقالات سونوگرافی شقایق

رادیولوژی

سونوگرافی

سونوگرافی NT

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

10 − 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه