غربالگری در بارداری

فهرست محتوا

غربالگری در بارداری

یکی از مهم ترین مراحل در دوران حاملگی ، انجام غربالگری در بارداری می باشد . امروز انجام این غربالگری برای تمامی بانوان توصیه می شود زیرا به کمک آن می توانند بسیاری از مشکلات مادر را بررسی نمایند . اما بهترین زمان برای انجام غربالگری چه زمانی است ؟ چه کسانی بیشتر در معرض مشکلات کروموزومی قرار دارند ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

غربالگری در بارداری
غربالگری در بارداری

غربالگری در دوران بارداری

غربالگری در دوران بارداری برای تشخیص مشکلات کروموزومی  مانند سندروم داون می باشد . غربالگری جنین برای تمام خانم های باردار در هر سنی باید انجام شود ، به ویژه مادرانی که در سن بالا ، باردار هستند بهتر است به طور کامل این غربالگری ها را انجام دهند . باید توجه داشت که غربالگری برای تشخیص قطعی نمی باشد و درصورت مثبت بودن آن نیاز به بررسی های بیشتر دارد .

بهترین زمان انجام غربالگری جنین چه زمانی است ؟

غربالگری دوره اول بین هفته 11 تا 13 و 6 روز می باشد می باشد که بهترین زمان هفته 12 می باشد . این غربالگری شامل یک آزمایش و یک سونوگرافی می باشد .  سونوگرافی انجام شده در این مرحلله ، سونوگرافی NT است که مایع پشت گردن جنین را بررسی می نماید .

غربالگری مراحله دوم که بهتر است بین هفته های 17 تا 19 انجام شود به منظور بررسی مواردی همچون قلب ، کلیه ، مثانه و … می باشد .

چه کسانی باید غربالگری در بارداری را انجام دهند ؟

غربالگری سه ماهه اول بارداری یکی از مهم ترین مراحل در این دوران می باشد که باید تمام بانوان آن را انجام دهند به ویژه کسانی که ازدواج فامیلی داشته ، مشکلات مانند سندروم داون در فامیل نزدیک دارند ، مادر به علت بیماری هایی مثل دیابت دارو مصرف می کند و … .

آیا بعد از غربالگری مرحله اول نیاز به غربالگری مرحله دوم وجود دارد ؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که اگر مادر زیر 35 سال است ، غربالگری اول کم خطر نشان داده شده ، بیماری ژنتیکی در سابقه خانوادگی شما و خانواده همسر وجود ندارد ، جنین دو یا چند قلو نبوده و با کمک روش های باروری ، باردار نشده اید طبق نظر پزشک ممکن است نیاز به انجام تست غربالگری دوم نباشد .

درصورتی که غربالگری خطرناک بود چه باید کرد ؟

همانطور که اشاره شد ، غربالگری یک روش تشخیص کامل نمی باشد و یک نوع کمک به تشخیص است . بنابراین اگر مشکلی در غربالگری مشاهده شود باید برای مادر آزمایش آمنیوسنتز صورت گیرد .

در آزمایش آمنیوسنتز ، از مایع اطراف جنین نمونه برداری می کنند و در آزمایشگاه به طور کامل مورد بررسی فرار می دهند . این آزمایش نتیجه دقیق را گزارش می دهد .

سونوگرافی دکتر سیف یکی از بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .
پیج اینستاگرام

 

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

2 thoughts on “غربالگری در بارداری

 1. فاطمه - دسامبر 18, 2018 در 4:47 ب.ظ

  گفته بودید اگر غربالگری مشکل داشت باشد آزمایش آمنیوسنتز انجام داد . این آزمایش و تو همون مرکز سونوگرافی انجام میدن ؟ چطوریه ؟ چقدر طول میکشه جوابش بیاد ؟

  پاسخ
  • drseif - ژانویه 7, 2019 در 3:32 ب.ظ

   سلام ، بله درصورت وجود مشکل این آزمایش در همان مرکز سونوگرافی شما قابل انجام است .

   پاسخ

پاسخ

شانزده + 19 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه