آیا سونوگرافی لگن فقط برای خانم هاست ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

آیا سونوگرافی لگن فقط برای خانم هاست ؟

سونوگرافی لگن چیست و چه کاربردی دارد ؟ سونوگرافی لگن در آقایان نیز انجام می شود یا فقط مخصوص خانم هاست ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به طور مفصل به آن بپردازیم .

سونوگرافی لگن چیست ؟

سونوگرافی لگن نوعی تست است که تصاویری از اعضا و احشاء داخل لگن به پزشک ارائه می دهد . این تصاویر از ارسال امواج صوتی به دست می آید . این نوع سونوگرافی در تشخیص بیماری های داخل لگن در خانم ها و آقایان استفاده می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

سونوگرافی لگن در آقایان

سونوگرافی لگن در آقایان شامل بررسی مثانه ، پروستات و ضمائم آن و عروق داخل لگن از نظر وجود توده و یا ضایعه فضاگیر داخل لگن است .

بررسی اندازه پروستات با سونوگرافی لگن

مهم ترین جزء اخلی لگنی در آقایان پروستات است . این عضو غده ای به اندازه یک گردوی کوچک در زیر مثانه و جلوی مقعد است . شایع ترین مشکل پروستات بزرگ شدن آن است . این مسئله با افزایش سن طبیعی است ولی گاهی مشکلاتی ایجاد می کند .

حجم طبیعی پروستات حداکثر تا 30 سی سی است . در سونوگرافی لگن که با مثانه پر انجام می شود حجم پروستات قابل اندازه گیری و روش دقیق تر بررسی پروستات انجام سونوگرافی از راه مقعد است .

در آقایان که اضافه وزن بیش از حد و چربی زیرشکمی فراوان دارند گاهی اندازه گیری دقیق حجم پروستات امکان پذیر نیست و در این موارد معمولا توصیه به انجام سونوگرافی مقعدی می شود .

عکس-سونوگرافی-لگن

عکس-سونوگرافی-لگن

سرطان پروستات با سونوگرافی لگن قابل تشخیص است ؟

با سونوگرافی از روی شکم می توان حجم پروستات را ارزیابی کرد ولی بای تشخیص سرطان پروستات این روش دقیق نیست و در صورت هر گونه مشکل پروستات انجام سونوگرافی از راه مقعد ترجیح داده می شود .

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید درباره سونوگرافی شکم بدانید

سونوگرافی لگن در خانم ها

سونوگرافی لگن در خانم ها شامل بررسی رحم ، تخمدان ها ، لوله های رحمی ، عروق داخل لگنی و بررسی از نظر وجود توده و ضایعات فضاگیر داخل لگنی است .

اقدامات قبل از سونوگرافي لگن

  • مثانه پر نقش مهمی در تشخیص دارد و باعث وضوح تصویر رحم و تخمدان ها می شود . لوله های رحمی که وظیفه انتقال تخمک از تخمدان ها به رحم را بر عهده دارند در حالت عادی و طبیعی در سونوگرافی دیده نمی شوند و فقط در مواردی که اتساع غیرطبیعی پیدا کرده باشند قابل رویت هستند .
  • برای اینکه معاینه سونوگرافی شما به طور دقیق انجام شود در صورت داشتن سابقه پزشکی قبلی توضیحات لازم و کافی را به طور دقیق و صحیح به متخصص رادیولوژی اطلاع بدهید . بدیهی است اطلاعات دقیق دادن به رادیولوژیست منجر به انجام سونوگرافی صحیح و دقیق خواهد شد .

در اکثر موارد سونوگرافی لگن خانم ها از روی شکم انجام می شود و در صورتی که مورد غیر طبیعی دیده شود که نیاز به بررسی دقیق تر داشته باشد . سونوگرافی از راه مجرای تناسلی ( واژینال ) درخواست می شود .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

11 − 7 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه