انواع سونوگرافی بارداری

فهرست محتوا

انواع سونوگرافی بارداری

سونوگرافی یکی از بهترین روش ها برای بررسی شرایط مادر و جنین می باشد . با استفاده از این روش بی خطر می توان اطلاعات بسیار مناسبی از شرایط مادر، جنین و جفت بدست آورد . انواع سونوگرافی بارداری که در زمان های مشخص انجام می شود می تواند به پزشک و والدین در زمینه سلامت جنین اطمینان دهد .

انواع سونوگرافی بارداری
انواع سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری چیست ؟

سونوگرافی بارداری در واقع یک روش  است که با استفاده از امواج صوتی، اقدام به بررسی شکم بانوان می نمایند تا جنین و جفت را بررسی کنند . سونوگرافی هیچگونه خطری ندارد زیرا از اشعه برای بررسی استفاده نمی کنند و تنها از طریق امواج صوتی اقدام به بررسی می شود .

انواع سونوگرافی بارداری

به طور کلی چند مرحله سونوگرافی در طی بارداری انجام می شود که در ادامه به اختصار توضیح داده می شوند .

سونوگرافی تشخیص بارداری

این سونوگرافی  در هفته های اول به منظور تشخیص بارداری صورت می گیرد .

غربالگری سه ماهه اول بارداری

این غربالگری بین هفته های 11 تا 13 و 6 روز انجام می شود . در طی سونوگرافی سه ماهه اول بارداری، از سونوگرافی nt جهت بررسی مایع پشت گردن جنین استفاده می شود . در صورت کم یا زیاد بودن nt ممکن است کودک به مشکلات کوروموزمی مبتلا شده باشد .  بنابراین اگر مشکل برای وجود داشته باشد برای بررسی های دقیق تر می توان از سونوگرافی مایع آمونیوتیک استفاده نمود . گاهی در این مرحله تعیین جنسیت جنین نیز انجام می شود . ولی گاهی به دلیل قرار گیری نامناسب جنین نمی توان به طور کامل تعیین جنسیت را برای انجام داد .

سونوگرافی تعیین جنسیت جنین

به منظور تعیین جنسیت جنین بهترین زمان انجام سونوگرافی در هفته های 16 تا 19 می باشد ، گاهی این سونوگرافی را همزمان با غربالگری سه ماهه دوم نیز انجام می دهند .

غربالگری سه ماهه دوم بارداری

در طی این سونوگرافی، با استفاده از سونوگرافی آنومالی اقدام به بررسی تمام قسمت های بدن می کنند . در طی سونوگرافی آنومالی پزشک رادیولوژیست قسمت هایی همچون قلب، کبد، کلیه، ریه، دست، پا و سایر اندام های جنین را بررسی می کند . این غربالگری در هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شود و مانند سایر سونوگرافی های شکم ابتدا ژلی بر روی شکم جنین قرار می گیرد و سپس با استفاده از پروپ مخصوص مراحل سونوگرافی برای جنین انجام می شود . این نوع از سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی ندارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز  رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

این سونوگرافی که اصولا بعد از هفته 30 انجام می شود به منظور بررسی محل قرار گیری جفت، حجم آمنیوتیک، حرکات جنین و … انجام می شود .

هزینه سونوگرافی بارداری

هزینه سونوگرافی بارداری طبق تعرفه مشخص شده توسط نظام بهداشت و سلامت کشور تعیین می شود .

نتیجه گیری

انجام غربالگری در بارداری، در زمان مناسب می تواند اطلاعات دقیق در اختیار پزشک شما قرار دهد . سونوگرافی هیچگونه خطری برای مادر و جنین ندارد . شایان ذکر است که در بارداری های پرخطر ممکن است تعداد انجام سونوگرافی پیش از موارد ذکر شده باشد تا از وضعیت مادر و جنین به طور کامل اطلاعات کسب شود .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

19 + 7 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه