اهمیت سونوگرافی آنومالی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

اهمیت سونوگرافی آنومالی

یکی از مراحل دوران بارداری، انجام سونوگرافی سه ماهه دوم می باشد که با سونوگرافی آنومالی انجام می شود. در این سونوگرافی بسیاری از مشکلات مادرزادی که ممکن است در آمار بسیاری کمی از جنین ها وجود داشته باشد بررسی شده و در صورت وجود مشکل می توان اقدام به آزمایش های دقیق تر نمود . اهمیت سونوگرافی آنومالی به دلیل بررسی های دقیق آن بسیار زیاد است . بنابراین ضروری ترین سونوگرافی بارداری می باشد .

اهمیت سونوگرافی آنومالی

اهمیت سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی چیست ؟

با استفاده از سونوگرافی آنومالی می توان مشکلات و ناهنجاری های جنین را به دقت مورد بررسی قرار داد . در این سونوگرافی اندام جنین، میزان رشد، شکل سر، شکاف لب، مایع آمنیوتیک، قلب، کلیه، بازوها، و … بررسی می شود . اگر مشکلی در این قسمت ها وجود داشته باشد به راحتی با این سونوگرافی می توان آن را تشخیص داد . در طی انجام سونوگرافی آنومالی قد جنین نیز بررسی می شود که حدودا 16.5 سانتی متر است .

زمان مناسب انجام سونوگرافی آنومالی

بهترین زمان برای بررسی سونوگرافی آنومالی بین هفته 18 تا 19 هفته و 4 روز می باشد و یکی از موارد ضروری در دوران بارداری هر خانم  به شمار می آید .

اقدامات لازم در صورت تشخیص ناهنجاری های جنین

احتمال تشخیص ناهنجاری بسیار کم می باشد اما اگر این مشکل نادر اتفاق افتاد، پدر و مادر جنین نیاز به تصمیم گیری در زمینه ختم بارداری دارند. اما اگر ناهنجاری مشاهده شده بسیار کم باشد و شدید نباشد، می توان برای بررسی های کامل به پزشک مراجعه شود تا به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد .

به منظور بررسی های دقیق در این دوره بهتر است به بهترین مرکز سونوگرافی مراجعه نمایید تا با تجهیزات مناسب و تکنسین ماهر اقدام به بررسی شرایط جنین شما نمایند.
شماره های تماس با مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310
پیج اینستاگرام سونوگرافی دکتر سیف

آمادگی های قبل از سونوگرافی آنومالی

برای انجام سونوگرافی بادراری تنها سونوگرافی NT که سه ماهه اول بارداری صورت می گیرد نیاز به پر بودن مثانه است . در سایر روش ها بدون نیاز به آمادگی خاصی می توانید این سونوگرافی را انجام دهید . اگر نیاز به بیان نکته ای باشد حتما قبل از سونوگرافی به شما اطلاع داده می شود.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی بارداری

نحوه انجام سونوگرافی آنومالی

برای انجام سونوگرافی آنومالی، ابتدا پزشک ژل مخصوص را بر روی شکم مادر قرار می دهد و سپس با استفاده از پروب سونوگرافی اقدام به حرکت می کند. تصاور جنین بر روی مانیتور نمایش داده می شود. پزشک با دقت اقدام به مشاهده نموده نا تمام موارد بررسی گردد .

هزینه سونوگرافی آنومالی

هزینه انجام سونوگرافی آنومالی و سایر سونوگرافی ها بر اساس تعرفه مشخص از طریق سازمان نظام سلامت کشور تعیین می شود . اما به منظور دریافت خدمات مناسب و هزینه معقول به مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

انجام سونوگرافی آنومالی جزء موارد ضروری در این دوران به شمار می آید . این سونوگرافی در بین هفته 18 الی 19 هفته و 4 روز انجام می شود . در این سونوگرافی تمام اندام های جنین همچون قلب، کلیه، لب ها، دست و پا و … بررسی می شود و اطلاعات بسیار مناسبی در اختیار پزشک قرار می دهد قرار می دهد . درصد خیلی کمی از جنین ها ممکن است دچار اختلالات باشند .

 

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

One thought on “اهمیت سونوگرافی آنومالی

  1. روبابه - ژانویه 14, 2019 در 2:07 ب.ظ

    چه میزان خطا تو سونوگرافی آنومالی وجود داره ؟

    پاسخ

پاسخ

5 × یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه