تشخیص ندول تیروئید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

تشخیص ندول تیروئید

از شایع ترین بیماری های تیروئید می توان به ندول های تیروئید اشاره نمود . خوشبختانه حدود 90 درصد از ندول های تیروئید خوش خیم می باشد . تشخیص ندول تیروئید ممکن است به روش های مختلفی صورت گیرد . یکی از روش های مناسب برای تشخیص انجام سونوگرافی می باشد . در این مطلب به طور کامل در این زمینه توضیح داده می شود .

تشخیص ندول تیروئید

تشخیص ندول تیروئید

تیروئید

غده درون ریزی که منجر به کنترل متابولیسم بدن در انسان می شود تیروئید نام دارد . این غده وظیفه دارد دستور سوخت و ساز در بدن را افزایش دهد .

تیروئید پرکار

یکی از مشکلات تیروئید ، پرکاربودن آن می باشد که دارای علائمی همچون بالا رفتن ضربان قلب ، افزایش خونرسانی در ماهیچه ، بالارفتن خونرسانی به شش ها ، ذخیره گلیکوژنی کم ، ذخیره چربی کم و … می باشد .

تیروئید کم کار

همانند پرکاربودن تیروئید ، کم کار بودن آن نیز دارای علائمی متعددی همچون افزایش وزن ، ایجاد خشکی در پوست ، بالا رفتن ذخایر چربی ، بالارفتن دخایر گلیکوژنی و … می شود .

ندول تیروئید

همانطور که اشاره شد ندول های تیروئید اکثرا خوش خیم می باشند و نیاز به نگرانی نیست ، با تشخیص به موقع و دقیق می توان به درمان آن پرداخت . ندول های تیروئید به طور معمول نیاز به درمان خاصی ندارد مگر آنکه علائمی ایجاد کند .

علائم ندول تیروئید

برخی از علائم ندول های تیروئید شامل :

  • گاهی اوقات ندول های تیروئید از لحاظ ظاهری تغییرات آشکار ایجاد می کند .
  • ممکن است باعث ایجاد اختلالات تنفسی برای بیمار شود .
  • ایجاد مشکل در بلع غذا
  • ایجاد خستگی در صدا

روش های تشخیص تیروئید

از روش های مهم در تشخحیص ندول های تیروئید ، استفاده از سونوگرافی می باشد . با استفاده از سونوگرافی داپلر می توان عروق توده ها را بررسی نمود . همچنین با استفاده از سونوگرافی الاستو اسکن می توان میزان سختی در توده های تیروئید را تشخیص داد . با این سونوگرافی می توان خوش خیم و یا بدخیم بودن ندول ها را نیز بررسی نمود .

به منظور بررسی مشکلات در تیروئید علاوه بر سونوگرافی گردن می توان از آزمایش خون ، نمونه برداری ، ام آر آی و .. نیز استفاده نمود .

انتخاب روش تشخیص توسط پزشک شما تعیین می شود .

سونوگرافی غده تیروئید

در این سونوگرافی می توان توپر بودن تومورها را تشخیص داده و به بررسی دقیق محل قرار گیری آن پرداخت .

نکات مهم قبل از سونوگرافی تیروئید

به هنگام انجام سونوگرافی تا اتمام کار صحبت نکنید .

به منظور تشخیص بهتر ، اگر قبلا سونوگرافی تیروئید انجام داده اید برگه سونوگرافی قبل را همراه خود داشته باشید .

از همراه داشتن هر گونه گردنبد ، گیره مو و سایر وسایل اضافه خودداری نمایید .

درمان ندول تیروئید

درمان با جراحی

یکی از روش های که در گذشته بسیار رایج بوده، انجام عمل جراحی می باشد که در آن بررسی بر روی پوست ایجاد می شود و سپس توده خارج می گردید . در این جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می شد .

درمان با RF

یکی از روش های جدید در درمان ندول تیروئید ، کمترین آسیب را به بیمار وارد می کند و یک روش درمانی کم تهاجمی می باشد و با استفاده از امواج RF اقدام به درمان بیمار می شود . در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود و یک درمان سرپایی می باشد .

هزینه سونوگرافی تیروئید

هزینه سونوگرافی تیروئید توسط وزارت بهداشت و سلامت تعیین شده است و با توجه به موارد مورد نیاز برای مراجعه کننده مشخص می شود . بنابراین به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید تا از هزینه اضافه نپردازید .

 مرکز سونوگرافی دکتر سیف یکی از بهترین مرکز سونوگرافی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .

بیشتر بخوانید
ضرورت سونوگرافی بارداری
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

سیزده + 14 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه