سوالات متداول سونوگرافی

سوالات متداول سونوگرافی

در این صفحه سوالات متداول مراجعه کنند توسط دکتر غلامرضا سیف پاسخ داده شده است . شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات اطلاع داده تا به سوالات شما پاسخ داده شود .

سوالات متداول
سوالات متداول

 

سوالات متداول

فرق بین بارداری پوچ و سقط فراموش شده چیست ؟ تو سونوگرافی بهم اطلاع دادند که به مدت 7 هفته اندازه قطب رویانی به 10 میلی متر رسیده و هیج ضربانی نداره و سقط فراموش شده است  ولی بعد دکتر تشخیص داد که بارداری پوچ هست .

در حاملگی پوچ در واقع کیسه زرده و جنین تشکیل نمی شود در صورتی که در سقط فراموش شده جنین و کیسه زرد  تشکیل مبی شوند ولی بعد از مدتی قلب جنین نمی زند .

من حدودا  7 ماه پیش سونوگرافی سینه انجام دادم ، چون کیست داشتم باید دوباره میرفتم برای سونوگرافی ولی الان 12 هفته میشه که باردارم . می خواستم بدونم میشه تو این دوره برای سونوگرافی سینه و سونوگرافی nt و میخوام همزمان انجام بدم . امکانش هست ؟

انجام سونوگرافی NT و سونوگرافی سینه باهم مشکلی ندارد . ولی در صورتی که تنها کیست گزارش شده باشد نیاز به سونوگرافی مجدد نیست .

من تقریبا 4 ماه پیش سونوگرافی سینه انجام داده ام . باز نیاز هست که تکرار کنم .

بعد از 6 ماه دوباره سونوگرافی خود را تکرار کنید . اگر مشکلی باشد برای شما بیوپسی پستان انجام می دهند .

اگر ماه آخر بارداری استحمام زیاد انجام شود و یا زیاد از آب سرد استفاده شود و یا زیاد مقابل باد سرد قرار بگیریم برای جنین مشکل پیش می آید ؟

دوش آب باعث ایجاد عفونت نمی شود ولی اگر داخل وان آب قرار بگیرید موجب ایجاد عفونت می شود . مقابل باد سرد مانند کولر قرار گرفتن موجب انقباض عروق محیطی می شود و فشار بر روی ارگان های داخلی مانند ایجاد می کند .

مایع آمنیوتیک اگر زیاد باشد ضرر دارد ؟

بله . این مایع آمنیوتیک اگر زیاد و یا کم باشد هم ممکن است مشکل ایجاد کند و باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید .

انجام سونوگرافی چهار بعدی موجب ضرر برای جنین می شود ؟

این سونوگرافی ضرری برای جنین ندارد ولی بهترین زمان انجام آن بعد  از هفته 20 بارداری می باشد .

من باید سونوگرافی واژینال انجام بدم ولی می ترسم که بیماری مانند تبخال یا زگیل تناسلی ایجاد بشه . امکان انتقال این بیماری ها تو سونوگرافی واژینال وجود داره ؟

در انجام سونوگرافی واژینال با استفاده از کاور پروب امکان انتقال بیماری وجود ندارد .  در صورتی که کاور پاره شود با مواد ضد عفونی کننده تمیز می شود . البته پاره شدن کاور امری بسیار نادر و ناممکن است .

من سونوگرافی انجام دادم و پزشک تشخیص داد که هیپواکو دادن و همچنین پلی کیستیک تو جفت سینه هام و داد . اما برام ننوشت که مامو گرافی انجام بدم . گفت لازم نیست . ولی من خیلی بعد از اون موضوع درد دارم . شاید چون حساس شدم . بنظر شما واقعا نیاز نیست مامو گرافی انجام بدم ؟

در صورتی که زیر 40 سال سن دارید و در این مدت هیچ گونه سرطان سینه نداشته اید انجام مامو گرافی ضروری نمی باشد ولی اگر سابقه بیماری سرطان سینه را داشته حتی درمان هم شده باشد و یا بالای 40 سال هستید باید مامو گرافی انجام دهید .

من 22 سالمه و یکی از سینه هام از اون یکی بزرگتره . دلیل خاصی داره ؟

انجام برخی ورزش ها مانند والیبال در سن بلوغ باعث ایجاد این مورد می شود و جای نگرانی نمی باشد .

من رفتم دکتر بهم گفت مشکل روده تحریک پذیر دارم . این بیمار دقیقا چی هست ؟

یکی از بیماری ها می باشد که منشا عصبی دارد . این بیماری منجر به اسهال ، دلپیچه و یا مشکلات دیگر گوارشی ایجاد  می کند .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

یک + 17 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه