سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

یکی از مواردی که برای مادران باردار از اهمیت بالایی برخوردا می باشد ، سونوگرافی بارداری است . اما چند نوع سونوگرافی باید در طی بارداری انجام شود ؟ آیا سونوگرافی برای مادران باردار ضرر دارد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

سونوگرافی بارداری
سونوگرافی بارداری

چه مواقع سونوگرافی بیشتر انجام می شود ؟

هنگامی که مادر قند خون بالایی داشته باشد نیاز به برررسی هایبشتر دارد .

هنگامی که جنین دو قلو باشد -.

در صورت وجود مشکلاتی مانند لکه بینی ، خونریزی ، ترشحات بیش از حد و … نیاز به بررسی های بیشتر دارد .

در صورتی که حرکات جنین کم شود باید مورد بررسی قرار گیرد .

تعداد دفعات سونوگرافی در دوران بارداری

در طی زمان بارداری مادر به صورت معمول می تواند چهار مرتبه سونوگرافی انجام دهد . البته ممکن است با توجه به نظر پزشک و شرایط مادر  ، سونوگرافی های بیشتری صورت بگیرد .

  • اولین سونوگرافی در اوایل بارداری می باشد که پزشک برای اطمینان از بارداری مادر استفاده می کند . همچنین در این سونوگرافی بارداری داخل رحم نیز مورد بررسی قرار می گیرد . تعداد جنین نیز در این مرحله مورد بررسی می شود .
  • سونوگرافی دوم اصولا در هفته 11 تا 14 صورت می گیرد ولی بهتر است بین هفته 12 تا 13 انجام شود . و اصولا همزمان با این بارداری درخواست غربالگری اول رو هم دارند و یا سونوگرافی NT نیز داده می شود . ( سونوگرافی nt در واقع یک بررسی از قسمت خلفی گردن جنین در زمانی که در پوزیشن مناسب قرار گرفته اندازه گیری می شود ، با این بررسی می توان مشکلات زیادی را بررسی نمود ، مانند بیماری سندروم داون که در کشور ایران کمی شایع می باشد . )
  • سونوگرافی سوم معمولا بین هفته 18 تا 22 انجام می شود ولی در مقالات و تحقیقات جدید معمولا به سن پایین حدود هفته 17 تا 19 شده که در این زمان که می توان غربالگری دوم یا همان آنومالی اسکن صورت گیرد که اعضای بدن جنین بررسی می شوند . این اندام ها شامل اندام های فوقاتی ، اندام های تحتانی ، مغز جنین ، مثانه ، کلیه ها و .. است . در این مرحله کلیت قلب را هم می توان بررسی نمود .
  • سونوگرافی آخر که در حدود هفته 32 خواهد بود . این سونوگرافی می تواند حرکات جنین ، مقدار مایع جنین ، مقدار رشد جنین بر اساس سونوگرافی های قبل و … را می توان در این سونوگرافی را نیز بررسی کند .

سونوگرافی شقایق یکی اغز بهترین مراکز سونوگرافی می باشد . جهت دریافت مشاوره و پرسیدن سوال در این زمینه می توانید با شماره 88553155 – 88553310 تماس حاصل نمایید .
پیج اینستاگرام
آدرس سونوگرافی شقایق : تهران، یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهلستون و بیستون، پلاک 74، رادیولوژی و سونوگرافی شقایق

عوارض سونوگرافی بارداری

این 4 سونوگرافی به طور کلی در دوران بارداری انجام می شوند . هیچ عوارضی اثبات شده ای تا کنون از سونوگرافی برای جنین و مادر وجود نداشته است زیرا سونوگرافی اشعه ندارد و بر اساس سیستم صوت می باشد .

انواع مختلف دیگری از سونوگرافی در دسترس است ، از جمله:

سونوگرافی NT

در این سونوگرافی می توان مایع پشن گردن جنین را بررسی نمود ، در سونوگرافی NT مشکلاتی مانند سندروم داون تشخیص داده می شود . این سونوگرافی در بین هفته 11 تا 14 انجام می شود ، ولی بهتر است بین هفته 12 تا 14 صورت بگیرد .

سونوگرافی تیروئید

انجام سونوگرافی تیروئید برای تشخیص تومورهای توپر  ، محل قرار گیری غدد تیروئید که در گردن قرار دارد و یا داخل سینه و … می باشد ، پرداخته می شود .

باید توجه داشته باشید که در زمان انجام سونوگرافی تیروئید نباید به هیچ عنوان صحبت کنید . در صورتی که گردنبد و یا گیره سر دارد قبل از سونوگرافی از خود جدا کنید

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه یکی از روش های مناسب برای تشخیص اندازه در بیضه ، بررسی توده های بیضه ، بررسی مایع درون بیضه و … می باشد . در واقع می توان با استفاده از سونوگرافی بیضه به تشخیص سرطان بیضه پرداخت .

سونوگرافی کبد

کبد چرب یکی از بیماری های شایع در چند سال گذشته می باشد ، این بیماری به علت شیوه اشتباه در زندگی افراد ایجاد شده است . بهترین روش تشخیص کبد چرب سونوگرافی کبد می باشد . سونوگرافی کبد برای تشخیص چرب می تواند میزان ابتلا به بیماری را نیز اطلاع دهد .

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر در واقع برای بررسی شریان و ورید ها می باشد . در واقع شریان به عروقی که خون را از سمت قلب ها به سمت اندام های بدن انتقال می دهند می گویند . به عروقی که خون را از اندام ها به سمت قلب باز می گردانند ورید گفته می شود . بنابراین انجام سونوگرافی رنگی داپلر می تواند در بسیاری از موارد کاربرد داشته باشد .

سونوگرافی داپلر در هنگام گزاف گویی اجسام در حال حرکت ، مانند سلول های خون ، تغییرات جزئی در امواج اولتراسوند را اندازه گیری می کند. این می تواند جزئیات مربوط به جریان خون کودک را ارائه دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین

این امتحان تصویری دقیق از قلب کودک را نشان می دهد. ممکن است برای تأیید یا رد یک نقص مادرزادی قلب استفاده شود.

انواع غربالگری در بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

معاینه سونوگرافی سه ماهه اول برای ارزیابی میزان ، اندازه و محل بارداری و تخمین زمان بارداری (سن حاملگی) انجام می شود. سونوگرافی همچنین می تواند برای غربالگری ژنتیکی در سه ماهه اول و همچنین غربالگری برای ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم شما استفاده شود. در این ارزیابی از سونوگرافی nt استفاده می شود .

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

در سه ماهه دوم یا سوم سونوگرافی استاندارد برای ارزیابی چندین ویژگی بارداری از جمله آناتومی جنین انجام می شود. این امتحان معمولاً بین هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شود. با این حال ، زمان این سونوگرافی ممکن است به دلایلی مانند چاقی تغییر کند ، که می تواند تجسم جنین را محدود کند. برای سونوگرافی سه ماهه دوم از سونوگرافی آنومالی استفاده می شود .

سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

در طول سه ‌ماهه دوم و سوم ، ارزیابی سونوگرافی محدود ممکن است در صورت نیاز به یک سؤال خاص به بررسی نیاز باشد. مثالها شامل ارزیابی رشد جنین و تخمین حجم مایعات آمنیوتیک است. امتحان تخصصی یا تفصیلی وقتی انجام می شود که یک ناهنجاری بر اساس سوابق شما یا سایر نتایج امتحان قبل از تولد مشکوک باشد.

ارزیابی سونوگرافی تخصصی

این نوع امتحان ممکن است در شرایط خاص مورد نیاز باشد ، مانند زمانی که ناهنجاری جنین شناخته شده یا مشکوک است. در این شرایط ، یک ارزیابی دقیق تر می تواند اطلاعات دیگری در مورد ناهنجاری ارائه دهد.

سونوگرافی سه بعدی این امتحان نمایشگر دو بعدی از داده های سه بعدی را ارائه می دهد. این نوع سونوگرافی گاهی اوقات برای کمک به ارائه اطلاعات به متخصص زنان در زمینه ناهنجاری های صورت یا نقص لوله عصبی استفاده می شود.

 

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

پانزده − هشت =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه