سونوگرافی رحم و تخمدان چه کاربردی دارد ؟ 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سونوگرافی رحم و تخمدان چه کاربردی دارد ؟

رحم و تخمدان دو عضو مهم و حیاتی در بدن زن می باشد که نقش مهمی در باروری و سلامت ایفا می کند . این دو عضو دچار بیماری ها و سرطان هایی می شود که تشخیص آن با سونوگرافی است . در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

آناتومی رحم

رحم از سه لایه  سروز ، میومتر و اندومتر تشکیل شده است . میومتر دارای اکوی بافتی یکنواخت است . حدود خارجی آن صاف و به سه لایه خارجی ، میانی و داخلی تقسیم می گردد . عروق قوسی که با سونوگرافی داپلر به خوبی قابل بررسی است ، بین لایه خارجی و میانی سیر می کنند.

اندومتر به صورت باند خطی دیده می شود که معمولا نسبت به میومتر هیپراکو است و در مرکز رحم قرار دارد . قطر اندومتر به صورت قدامی خلفی و در نمای طولی رحم اندازه گیری می شود و در این اندازه گیری هر دو لایه اندومتر ظاهر می شود . کل ضخامت اندومتر معرف مجموع ضخامت دو لایه قدامی و خلفی اندومتر است . هنگامی که مایع اندومتریال وجود دارد ف این مقدار مایع نبایستی در اندازه گیری ضخامت اندومتر لحاظ شود.

عکس-سونوگرافی-رحم-و-تخمدان

عکس-سونوگرافی-رحم-و-تخمدان

آناتومی تخمدان

تخمدان ها در طرفین رحم قرار دارند و امکان مشاهده هر دو تخمدان در یک تصویر همیشه امکان پذیر نیست . تخمدان های طبیعی به دو قسمت مدولا و کورتکس تقسیم می گردد و به صورت کروی یا بیضوی و مختصر هیپواکو می باشند . مدولای تخمدان ، اکوژن تر از کورتکس است . در روش ترانس ابدومینال گاهی به علت قرار گرفتن لوپ های پر از گاز ، شناسایی تخمدان ها مشکل می شود .عروق ایلیاک به عنوان لندمارک های مفید به کار می روند . شریان ها و وریدهای ایلیاک خارجی در قدام تخمدان و عروق ایلیاک داخلی در خلف تخمدان ها قرار می گیرند . درون تخمدان ها اغلب می توان فولیکول های هیپواکو را مشاهده کرد . فولیکول های تخمدانی در روش ترانس واژینال بهتر بررسی می شوند.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی جنین در تهران

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مراجعه کنید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

کاربرد سونوگرافی رحم تخمدان

تشخیص بیماری های رحم و تخمدان با سونوگرافی ترانس واژینال قابل بررسی و ارزیابی است :

کیست تخمدان

در حال حاضر ، هیچ یافته سونوگرافی وجود ندازد که دقیقا بتواند توده کیستیک خوش خیم و بدخیم را از یکدیگر تفکیک کند . معمولا کیست های تخمدان یک طرفه با جدار نازک بدون مناطق سالید با اندازه ای کمتر از 5 سانتیمتر ، خوش خیم می باشد . سونوگرافی مجدد 6 هفته بعد معمولا نشان خواهد داد که توده ، کوچک شده یا از میان رفته است .

ناهنجاری های رحم

در سونوگرافی رحم شکل رحم بررسی می شود و اگر ضایعه و موارد مشکوکی مشاهده شود نیاز به بررسی های تکمیلی دارد . نکته ای که وجود دارد اینست که با این سونوگرافی لوله های رحم را نمی توان مشاهده کرد . رحم تک شاخ یا دو شاخ یکی از این ناهنجاری ها می باشد .

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یکی از بدخیمی های شایع در زنان می باشد که کشنده است . این سرطان نشانه و علامتی نداشته و با تست پاپ اسمیر و سونوگرافی تشخیص داده می شود .

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی یکی از بیماری های شایع می باشد که بسیاری از خانم ها را درگیر می کند . این بیماری تشکیل توده ای خوش خیم در رحم ایجاد می شود . این توده خوش خیم بزرگ شده و باعث درد شکمی و لگن در خانم ها بخصوص در زمان قاعدگی می شوند . تشخیص این توده نیز با سونوگرافی ترانس واژینال است.

سرطان رحم

این سرطان خطرناک و کشنده بوده و در صورت تشخیص به موقع احتمال درمان آن بالا است . تشخیص این بیماری نیز با سونوگرافی می باشد .

بیشتر بخوانید
سونوگرافی کیسه صفرا

 

 

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

چهار × 5 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه