سونوگرافی واژنیال

سونوگرافی واژنیال

یکی از روش های بی خطر و بسیار دقیق برای بررسی و تشخیص بسیاری از بیماری ها ، سونوگرافی واژینال می باشد . اما این روش را می توان در دوران بارداری نیز انجام داد ؟

سونوگرافی واژینال
سونوگرافی واژینال

سونوگرافی رحم و تخمدان

به منظور مشاهده بهتر و دقیق تر از رحم و تخمدان ها ، بهتر است در این روش مثانه پر باشد . در این صورت نمای شفاف تری از رحم و تخمدان و بیماری های مربوطه برای پزشک ایجاد می شود تا بتواند مشکل مراجعه کننده را با دقت بالایی تشخیص دهد . با این وجود در بری از موارد که پزشک درخواست کننده مانند متخصص زنان و زایمان و یا ماماها نیاز به اطلاعات بیشتر و یا دقیق تری دارند ، اطلاعات دقیق تر را از طریق واژن درخواست می نمایند .

سونوگرافی واژینال

برای معاینه در سونوگرافی واژینال ، پروب مخصوص اندو کاویتی و یا همان پروب واژینال وجود دارد که با تعبیه ان در کانال واژینال ، تصویری نزدیک تر و کامل تر از عناصر لگن ، رحم ، تخمدان و سایر اجزای آن ها مانند کاویتی اندومتر ، بررسی ضخامت اندومتر ، بررسی سایز فولیکول ها، بیماری های مربوطه مانند پولیپ و … به بهترین نحو و با نمای دقیق تری نشان می دهد .

برای انجام سونوگرافی واژینال رحم و تخمدان نیازی به مثانه پر نمی باشد . همانطور که در سونوگرافی شکم به منظور بررسی رحم و تخمدان نیاز به مثانه پر می باشد ، در این روش مثانه به حالت نیمه پر باشد کافی می باشد .

نحوه انجام دادن سونوگرافی واژینال

در این روش یک پروب از طریق دستگاه تناسلی بانوان وارد می شود که منجر به نمایش ازطلاعات مورد نظر در صفحه نمایش می شود . این کار توسط یک پرسنل خانم که قبلا به طور کاملا حرفه ای آموزش دیده اند صورت می گیرد . درصورتی که بیمار به طور کامل با لباس مخصوص پوسیده می شود ، ادامه بررسی توسط پزشک رادیولوژیست انجام می شود .

این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که انجام سونوگرافی واژینال در یک محیط امن و آرام توسط یک متخصص خانم انجام شود تا مراجعه کننده احساس آرامش در هنگام سونوگرافی داشته باشد . دکتر سیف تمام تلاش خود را برای ایجاد این محیط در مرکز سونوگرافی شقایق به عمل آورده است .

موارد پر کاربرد در هنگام استفاده از سونوگرافی وازینال

اصولا مواردی که بیشتر نیاز به سونوگرافی واژینال دارند عبارتند از :

خونریزی های غیر طبیعی سیکل قاعدگی و یا خارج از دوره قاعدگی

بررسی تومور رحم و تخمدان شامل فیبروم ها و موارد خوش خیم و یا بدخیم

انواع ضایعات کیستیک آدنکس ها

مطالعه بسیاری از دلایل ناباروی در بانوان

بررسی بارداری های خارج از رحمی و یا EP

درد های لگنی

حاملگی خارج از رحم

بررسی سقط مکرر جنین

ارزیابی وضعیت حاملگی به ویژه در هفته ها و ماه های ابتدایی

آیا سونوگرافی واژینال در بارداری خطرناک است ؟

بارها پرسیده شده که آیا ممکن است سونوگرافی واژینال در دوره بارداری باعث به خطر انداختن مادر و جنین شود یا منجر به سقط جنین گردد . دکتر غلامرضا سیف در این زمینه پاسخ می دهد : سونوگرافی واژینال یکی از روش های تشخیصی بسیار دقیق و کارآمد می باشد که می تواند در دوران بارداری اطلاعات بسیار خوبی از وضعیت جفت و جنین به ما دهد ، ولی به علت قرار گرفتن پروب داخل واژن این نگرانی برای مادران ایجاد می شود . اما این روش هیچ مشکلی برای مادران تا کنون ایجاد نکرده است و همچنین هیچ مورد سقط جنین با استفاده از سونوگرافی واژینال گزارش داده نشده است .

نتیجه گیری

به طور کلی یک سونوگرافی خوب و دقیق واژینال رحم و تخمدان که نیاز به تجهیزات به روز پزشک و پرسنل مجهز خواهد داشت می تواند بهترین و بیشترین اطلاعات را در جهت تشخیص و درمان بیمار به پزشک ارائه دهد .

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

5 − پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه