سونوگرافی واژینال

 

 

 

سونوگرافی واژینال که به سونوگرافی ترنس واژینال (Transvaginal) نیز معروف است، نوعی سونوگرافی ساده و بدون درد در ناحیه لگن است که از شایع ترین و رایج ترین سونوگرافی هایی است که بسیار دقیق بوده و با استفاده از فروبردن پروب به داخل واژن توسط پزشک صورت می گیرد. برای آشنایی بیشتر با سونوگرافی واژینال و کاربردهای سونوگرافی واژینال با سونوگرافی شقایق همراه باشید.

فهرست محتوا

سونوگرافی واژینال با مرکز سونوگرافی شقایق

این سونوگرافی برای بررسی اندام های درونی همچون رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ و … می باشند. این نوع سونوگرافی در پیدا کردن علل بیماری های مربوط به زنان و همچنین درمان آن ها، نقش قابل توجهی را ایفا می کند.

انجام سونوگرافی واژینال در چه مواردی ضروری است؟

• بررسی کیست‌ تخمدان ها
• درد در ناحیه لگن
• خونریزی واژینال بدون دلیل مشخص
• باردار نشدن
• حاملگی خارج‌ رحم (تشکیل جنین در لوله های فالوپی)
• نتایج غیر‌عادی یا آنرمال از لگن یا شکم
• تایید جای گذاری درست IUD

سونوگرافی واژینال در دوران بارداری به چه منظور صورت می گیرد؟

• بررسی و گوش دادن به صدای ضربان قلب جنین
• بررسی جنین در معرض خطر
• بررسی و تشخیص خطر سقط جنین های مکرر
• بررسی علت خونریزی
• بررسی و مشاهده رحم در حال تغییر
• معاینه‌ی جفت برای تشخیص ناهنجاری‌های احتمالی
• تایید بارداری در مراحل اولیه

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

در این سونوگرافی، پزشک متخصص روکشی از جنس لاتکس بر روی پروب قرار می دهد، آن را آغشته به ژل سونوگرافی کرده و به داخل واژن فرو می برد. این پروب، امواج فرا صوتی به وجود می آورند که کامپیوتر این امواج را گرفته و با پردازش پژواک های حاصل از آن، تصویرهایی را ایجاد می کند. متخصص تصویربرداری نیز با حرکت دادن پروب، تصویرهای به دست آمده و همچنین اندام های مختلف و واقع در ناحیه لگن فرد را مشاهده و بررسی می کند.

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟سونوگرافی واژینال SIS چیست ؟

ممکن است پزشک، سونوگرافی را با تزریق محلول آب نمک یا SIS (Saline Infusion Sonohysterography) تجویز کرده باشد. این نوع سونوگرافی، نوع خاصی از سونوگرافی ترانس واژینال است. قبل از انجام سونوگرافی واژینال SIS، تزریق آب نمک استریل شده کمک می کند تا هرگونه ناهنجاری احتمالی در داخل رحم شناسایی شود. محلول‌ آب نمک، بافت رحم را کمی ارتجاعی و کش دار می کند که این کار به واضح تر شدن تصویر قسمت داخلی رحم کمک کرده و تصویر دقیق و با جزئیات بیش تری نسبت به سونوگرافی معمولی به پزشک می دهد. انجام سونوگرافی SIS برای زنان باردار و مبتلا به عفونت قابل انجام نیست، که تنها در این موارد باید از سونوگرافی ترانس‌ واژینال معمولی استفاده کرد.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

 قبل از انجام سونوگرافی واژینال، فرد بیمار باید فرم رضایت نامه را پر کند.
 با فرارسیدن انجام سونوگرافی واژینال، فرد بیمار باید به پشت و روی تخت سونوگرافی که ممکن است جایگاه اختصاصی برای قرار دادن پا داشته باشد یا نه، دراز کشیده و زانوهایش را خم کند.
 در حین انجام سونو‌گرافی واژینال، بیمار باید لباس هایش پایین تنه اش را دربیاورد.
 بسته به وضعیت فرد بیمار، دستور‌العمل پزشک و علت انجام سونوگرافی، این تصویر‌برداری باید با مثانه خالی و یا نیمه پر انجام ‌گیرد. اما در سونوگرافی واژینال، مثانه اغلب باید خالی باشد، ولی اگر نیاز به پر بودن مثانه باشد، باید یک ساعت قبل از انجام سونوگرافی حدود یک لیتر آب و یا دیگر مایعات مصرف شود.
 انجام سونوگرافی واژینال در دوران قاعدگی هیچ مشکلی ندارد. در واقع، سونوگرافی واژینال برای کسانی که در دوران قاعدگی خود به سر می برند، فرصت مناسبی برای بررسی و رسیدگی مشکلات زنان و زایمان آن ها است.
 اگر فرد بیمار در پریود خود به سر می برد و یا لکه می بیند، باید قبل از سونوگرافی واژینال، نوار بهداشتی، تامپون و یا کاپ قاعدگی را بردارد یا از واژن خارج کند.

مزایای سونو‌گرافی واژینال

با ورود پروب به داخل واژن، تصاویر واضحی از اندام ها و ارگان های داخلی همچون لگن و واژن به پزشک می دهد و به همین دلیل، پزشک مشکل را به راحتی تشخیص داده و درمان مورد نیاز را پیش می گیرد. در واقع می توان گفت این سونوگرافی به دلیل اینکه تصویر واضح تری نسبت به سونوگرافی معمولی می دهد، باعث تصمیم گیری و تشخیص دقیق تر پزشک می شود.

عوارض سونوگرافی واژینال

در حین این سونوگرافی، ممکن است فرد اندکی احساس درد کند. بعد از این نوع سونوگرافی، خون ریزی نباید اتفاق بیفتد و فقط ممکن است لکه بینی جزئی وجود داشته باشد. سونوگرافی واژینال هیچ عارضه ای نداشته و اگر توسط پزشک مجرب و ماهر انجام شود، بی خطر خواهد بود. برای فرد باردار هم، مانعی برای انجام این سونوگرافی ندارد. ولی اگر فرد هنوز دچار دردهای زایمان نشده باشد و یا کیسه آب مادر پاره شده باشد، احتمال عفونت در جنین را افزایش می دهد.

سونوگرافی واژینال در تهران

برای انجام بهترین سونوگرافی در یوسف آباد شما می توانید به مرکز سونوگرافی شقایق ( سیف ) در خیابان ولیعصر تهران مراجعه بفرمائید و مطمئن باشید در آنجا با بهترین خدمات و تجهیزات به انتظارات شما پاسخ داده می شود.

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

4 + 13 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه