تشخیص سندرم داون

فهرست محتوا

تشخیص سندرم داون

ژنهای شما کلیدهای مربوط به ظاهر و عملکرد بدن شما را نگه می دارند. آنها پشت همه چیز هستند ، از رنگ موهای شما گرفته تا نحوه هضم غذا.

افراد مبتلا به سندرم داون با یک کروموزوم اضافی متولد می شوند. کروموزوم ها دسته هایی از ژن ها هستند و بدن شما به داشتن تعداد مناسب آنها اطمینان دارد. با سندرم داون ، این کروموزوم اضافی منجر به طیف وسیعی از موضوعات می شود که هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی بر شما تأثیر می گذارد.

تشخیص سندرم داون
تشخیص سندرم داون

سندرم داون یک بیماری مادام العمر است. اگرچه این بیماری قابل درمان نیست ، اما پزشکان اکنون بیش از هر زمان دیگری در مورد آن می دانند. اگر فرزند شما این بیماری را داشته باشد ، مراقبت مناسب از اوایل می تواند تفاوت زیادی در کمک به او برای زندگی کامل و معنادار داشته باشد.

اثرات سندرم داون

سندرم داون می تواند اثرات زیادی داشته باشد ، و برای هر فرد بسیار متفاوت است. برخی تقریباً به طور کامل به تنهایی زندگی می کنند ، در حالی که برخی دیگر برای مراقبت از خود به کمک بیشتری نیاز دارند.

افراد مبتلا به سندرم داون معمولاً ویژگیهای جسمی خاصی دارند. به عنوان مثال ، اغلب آنها بینی های مسطح و گوش های کوچک دارند.

توانایی های ذهنی آنها متفاوت خواهد بود ، اما بیشتر آنها دارای موضوعات خفیف تا متوسط ​​با تفکر ، استدلال و درک هستند. آنها در کل زندگی خود مهارت های جدید را یاد می گیرند ، اما ممکن است برای رسیدن به اهداف مهم مانند پیاده روی ، صحبت کردن و توسعه مهارت های اجتماعی بیشتر طول بکشد.

بسیاری از مبتلایان به سندرم داون هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند ، اما برخی دیگر. شرایط معمول شامل مشکلات قلبی و مشکل شنیدن و دیدن است.

علل ایجاد مشکل سندوم داون

به طور معمول ، هر سلول در بدن شما 23 جفت کروموزوم دارد. یک کروموزوم در هر جفت از مادر تهیه می شود. دیگری از طرف پدر شما می آید.

اما در مورد سندرم داون ، چیزی پیش می رود و یک نسخه اضافی از کروموزوم 21 به دست می آورید. این بدان معنی است که به جای دو نسخه ، سه نسخه دارید که منجر به علائم و نشانه های سندرم داون می شود. پزشکان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد. هیچ ارتباطی با محیط و یا کاری که والدین انجام داده اند یا انجام نداده اند وجود ندارد.

در حالی که پزشکان نمی دانند چه عواملی باعث آن می شود ، آنها می دانند که زنان 35 ساله و بالاتر شانس بیشتری برای بچه دار شدن با سندرم داون دارند. اگر قبلاً فرزندی مبتلا به سندرم داون داشته اید ، احتمال تولد فرزند دیگر با این مشکل را خواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سونوگرافی های بارداری می توانید با مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر سیف در ارتباط باشید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مراجعه کنید .
شماره های تماس مرکز سونوگرافی دکتر سیف : 88553310

این مشکل یک معلولیت نیست ، اما می توان سندرم داون را از والدین به کودک منتقل کرد. بعضی اوقات ، والدین آن چیزی را که متخصصان از آنها “ژنهای انتقال یافته” می نامند ، دارند. این بدان معنی است که برخی از ژنهای آنها در جای طبیعی خود نیستند ، شاید در یک کروموزوم متفاوت از جایی که معمولاً یافت می شوند.

والدین به دلیل داشتن ژن مناسب ، سندرم داون ندارند ، اما فرزندشان ممکن است آنچه به آن “سندروم داون جابجایی” گفته می شود داشته باشد.

تشخیص سندروم داون با سونوگرافی

در سونوگرافی های دوران بارداری می توان ناهنجاری های کروموزومی را به راحتی تشخیص داد . یکی از مواردی که در سونوگرافی سه ماهه اول ( سونوگرافی NT) تشخیص داده می شود ، مشکل سندروم داون است .

این سونوگرافی از هفته 10 تا 13 هفته و 6 روز قابل انجام می باشد . برای انجام یک سونوگرافی دقیق ، در انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی تمام تلاش خود را داشته باشید.

کاربرد سونوگرافی NT بسیار متفاوت است ، یکی از مهم ترین آن ها تشخیص سندروم داون می باشد.

سایر مقالات

هزینه سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی nt

بهترین مرکز سونوگرافی

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی دقیق در تهران

بهترین مرکز تعیین جنسیت جنین

دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن و MRI عضو انجمن رادیولوژی ایران رادیولوژی دیجیتال – OPG یا پانورکس دیجیتال ، تک دندان یا پری اپیکال و بایت وینگ دیجیتال(DDR)- سونوگرافی کالر داپلر

پاسخ

7 − 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه